Nakon što je sjednica Odbora za zakonodavstvo odgođena jer se jutros nisu pojavili Mostovi predlagatelji zakona, propao je i pokušaj održavanja sjednice za Ustav jer je oporba otišla zbog sastanka klubova zastupnika.
Dakle, srušen je kvorum na sjednici Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav jer su s njega otišli oporbeni članovi iz redova HNS-a i SDP-a pravdajući svoj odlazak sastankom klubova zastupnika.
Predsjednik SDP-ova Kluba zastupnika Zoran Milanović nije se pojavio na sastanku tog kluba.
Na sjednici Odbora za Ustav raspravljalo se o dvije točke, nakon čega su SDP-ovci i HNS-ovci napustili sastanak.
U kratkoj raspravi o Zakonu o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe, koji ide po hitnoj proceduri, Mostov Miroslav Šimić pojasnio je kako će se sredstva za godišnje financiranje političkih stranaka obračunavati kroz porezne prihode, a ne kroz rashode proračuna. Prema toj računici ove bi se godine za financiranje parlamentarnih stranka isplatilo 55 milijuna kuna.
Taj je zakon, podsjetio je Šimić, bio predložen i u prethodnom sazivu, ali nikada nije stigao na raspravu, prenosi tportal.
SDP-ov Arsen Bauk podsjetio je pak da je slična formulacija bila predložena i za vrijeme SDP-ove Vlade, kada je zakon prošao samo prvo čitanje.
Odbor za Ustav je Mostov prijedlog zakona podržao većinom glasova, dok su SDP-ovci bili suzdržani.
Oporba je mnogo više kritizirala izmjene Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, kojima se predviđa kažnjavanje za nedolaske na glasovanje. Šimić je kazao kako je Most imao i radikalnije prijedloge, no na kraju su prihvatili ono rješenje koje postoji u Europskom parlamentu.
"Nadam se da će ovo pomoći da se prepoza one koji rade u odnosu na one za koje čitamo da su neradnici", kazao je Šimić.
"Zbog nerada je jutros propao Odbor za zakonodavstvo", uzvratio je SDP-ov Tomislav Saucha.
"Intencija je ovog zakona držanje kvoruma. Ja mogu cijeli tjedan ne doći na sjednicu i doći samo u petak", kazao je Saucha, koji smatra da se radi o neozbiljnom i potencijalno opasnom prijedlogu.
"Oporbu se pokušava prisiliti da sudjeluje u nečemu što je izražavanje stava. Pravo je oporbe da izađe van iz sabornice. Ovo je narušavanje prava na demokraciju", kazao je Saucha.
S obzirom da zakon spominje opravdane i neopravdane izostanke s glasovanja, Saucha je spočitnuo da je dojam 'kao da smo djeca u u školi pa od ravnatelja tražimo da nam opravda izostanak.'
Međutim, vladajući pojašnjavaju da se neće kažnjavati sam izlazak iz sabornice ili odbijanje glasovanja. Bitno je da svi dođu u Sabor, kažu.
'Pitanje napuštanja sabornice je legitimno demokratsko pravo i to ne bi trebalo tretirati kao izostanak', kazao je HDZ-ov Dražen Bošnjaković.