Neslužbeno su to rekli za beogradski Danas izvori iz diplomatskih krugova. U međuvremenu je objavljeno da se Čolović već nagodio sa srpskim Tužiteljstvom i priznao da je špijunirao, a za što će dobiti kaznu od tri godine zatvora.
Osoba tog imena nije bila u krajiškoj vojsci
Također, izvori istog beogradskog dnevnog lista, ali iz obavještajnih krugova, izrazili su sumnju u službenu verziju uhićenja Čede Čolovića, osumnjičenog da je u Srbiji špijunirao za hrvatske obavještajne službe.
Više međusobno neovisnih sugovornika kazalo je novinarima Danasa da niti aktivni a ni rezervni oficir pod imenom Čedo Čolović nije bio u Vojsci Republike Srpske krajine (VSK), pa tako ni u 75. motoriziranoj brigadi.
Riječ je, tvrde, o klasičnoj obavještajnoj podvali s prikrivenim ciljevima. A budući da je informacija najprije plasirana u medije, a tek zatim službeno potvrđena, ali samo s inicijalima uhićenog, nije isključena mogućnost kako je riječ o tome da se utvrdi tko će nakon vijesti o uhićenju 'Čede' pokušati kontaktirati osobu za koju se zaista sumnja da je špijun - kažu obavještajni izvori beogradskog Danasa.
Borba za prevlast u policiji i obavještajnoj agenciji
Nadalje, isti izvor tvrdi kako postoji više osoba bi to mogle biti, a jedan od njih je bivši oficir JNA koji je sudjelovao u pokušaju osnivanja raznih paravojnih formacija u Kninu. Navodno se jedna od tih osoba zvala Petar Mrkonjić.
Danas napominje ono što su ispočetka uočili i mediji u Hrvatskoj, da je vijest o navodnom hrvatskom špijunu plasirana u isto vrijeme kada je raspisan i natječaj za direktora srpske policije.
Beogradski mediji su, pak, istoga dana objavili vijest i da slijede promjene vrhu srpske obavještajne agencije BIA te da će njezin novi šef biti bivši ministar obrane Bratislav Gašić.
danas podjseća i da su, u vezi s tim, 'pojedini opskurni tabloidi u Srbiji' objavljivali čitave serijale tekstova o propustima i korupciji u vrhu službe državne sigurnosti.