Spužve s našeg najmanjeg otoka postižu sjajnu cijenu

Na Krapnju, otočiću manjem od pola četvornog kilometra koji se obiđe za desetak minuta, a koji je ujedno naš najmanji, najniži i kopnu najbliži naseljeni otok, još od 1700.

7.9.2013.
12:47
VOYO logo

Iako se ovih dana spužvarstvom ne bavi toliko obitelji koliko u davnim, slavnijim vremenima, oni koji ih beru danas ove vrijedne morske stvorove prodaju Talijanima i Grcima, a oni ih, između ostalih, prodaju i jednoj NASA-i.

"A znate zašto? Jer je spužva morska životinja koja se ne može zapaliti, a odlično je sredstvo za izolaciju. Polijte je benzinom, on će izgorjeti, a njoj neće biti ništa. Ronioci je prvo izvade, pa je dva sata gaze nogama, peru u vodi, pa je opet gaze nogama", objasnio je za Slobodnu Dalmaciju fra Ivan Lelas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se cijena kilograma spužava, koje najčešće završavaju u kozmetičkoj industriji, kreće od 80 do 100 eura za kilogram. Morskih je spužava čak 5.000 vrsta, a za razliku od industrijske spužve, spuga koju vade Krapnjani je super ekološka i zato je se sve više traži. Riječ je o očišćenoj spužvi kojoj ronioci, nakon što je izvade vani, skidaju crnu koru. Spuge se obično nalazi na dubini od 5 do 60 metara, a najviše je ima na sjevernom Jadranu. Najkvalitetnija je tamo gdje ju je zabranjeno vaditi − oko nacionalnih parkova Kornata i Brijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo