Pripremni radovi na zimskom tranzitnom kampu za izbjeglice u industrijskoj zoni Slavonskog Broda tek se trebaju zahuktati. No, brodsko-posavski župan nije sretan što o svemu doznaje iz medija. Upozorava da bi pruga koja vodi do centra mogla biti zatvorena zbog radova na podvožnjaku ispod pruge.
"Nismo sigurni ni je li takav kolodvor atestiran za transport ljudi, kojom brzinom će vlakovi ići, hoće li biti moguć izlazak tih izbjeglica, mi uopće ne znamo kada počinje dolazak tih ljudi", kazao je Danijel Marušić, župan brodsko-posavski.
Županijski stožer za zaštitu i spašavanje zato je sazvao izvanrednu sjednicu.
"Tražimo od državnih tijela da nas se službeno izvijesti što se i kada planira raditi u Slavonskom Brodu, za koji obim se očekuje i koliko će to trajati", rekao je Davor Vlaović, načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Brodsko–posavske županije.
Dan nakon što je objavljeno da će izbjeglice stizati u grad, Brođani mahom nemaju ništa protiv.
Izbjeglice i dalje stižu preko srpsko-hrvatske granice, a od ponoći do 15 sati ušlo 3.640 migranata, a od početka migracijske krize na područje Republike Hrvatske ušlo je 169.509 migranata, izvijestilo je Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) RH.
Trenutno se u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu nalazi 1.969 osobate te se i dalje se očekuje priljev migranata u Hrvatsku s područja Republike Srbije.
Gotovo mjesec dana od početka izbjegličke krize, novi režim djelovanja najavljuje i Crveni križ.
"Što za nas u ovom trenutku znači ekonomičniji pristup u raspodjeli humanitarne pomoći, prvenstveno prehrambenih namirnica, s obzirom da dosta toga ostaje neiskorišteno", tvrdi Katarina Zorić, glasnogovornica Hrvatskog crvenog križa.
Boravak izbjeglica u Hrvatskoj i dalje u prosjeku traje od tri do šest sati, jer na graničnim prijelazima prema Mađarskoj, unatoč prisustvu vojske, ljude i dalje prihvaćaju. U slučaju da se situacija promijeni, slovenska vlada je objavila spremnost da se prihvati 8.000 izbjeglica dnevno u tranzitu.