Imovina pulske župe Dajla i Biskupije porečke i pulske na kraju će završiti u vlasništvu države Hrvatske. S jedne strane, za takav se ishod bori Državno odvjetništvo, koje se još lani umiješalo u sudski spor oko iznimno vrijednog zemljišta koje svojata opatija Abbazia di Praglia iz Italije. S druge strane, kancelar Biskupije porečke i pulske Ilija Jakovljević izjavio je da župa namjerava sve sporno zemljište vratiti državi.
Državno odvjetništvo umiješalo se u sudski postupak koji se o samostanu i zemljištu vodi na Općinskom sudu u Bujama, i to u povodu tužbe opatije Abbazia di Praglia, koja zbog imovine tuži župu Dajla.
Stav je Državnog odvjetništva, koje ovdje nastupa u interesu Republike Hrvatske, da je država pogriješila kada je spomenuto zemljište i samostan uopće dala župi Dajla, te traži da se ta odluka poništi. Naime, riječ je o imovini koja je bila nacionalizirana 1948. godine, a župa Dajla tražila je 1997. da joj se imetak vrati, i to po Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme komunističke vladavine i sporazumima što ih je Hrvatska sklopila s Vatikanom. Biskupija porečka i pulska izdala je potvrdu da je župa Dajla sljednik opatije Abbazia di Praglije, i to nije preispitivano, nego je imovina dana župi, piše Večernji list.
Odštetu trebaju tražiti od Italije
Tek kada je otvoren sudski spor u povodu vlasničke tužbe Abbazia di Praglije iz Italije, na vidjelo je izašlo da je benediktinski red iz Italije bio upisan u zemljišne knjige kao vlasnik sporne imovine 1945. te da su jugoslavenske vlasti sve to nacionalizirale. No, taj podatak otvara pak posve drugi kut gledanja na cijelu priču. Ako sporna imovina izvorno pripada benediktinskom redu iz Italije (što je utvrdila i komisija pape Benedikta XVI. u kojoj je bio i kardinal Josip Bozanić), onda se na nju odnosi članak iz zakona koji definira povrat imovine bivšim vlasnicima koji nisu hrvatski državljani, a koji kaže da će ih država Hrvatska odštetiti ako njihov imetak nije riješen međudržavnim ugovorom.
U odnosu na samostan u Dajli (i pod pretpostavkom da imovinski-pravno stvari stoje upravo onako kako ih je definirala komisija iz Vatikana, tj. da pripada Abbazia di Pragliji) to znači da se na njega primjenjuje Osimski sporazum. Dakle, Talijani ne bi odštetu mogli potraživati od Hrvatske, nego od Italije. Za župu Dajla bi takav rasplet pak značio da joj je država Hrvatska vratila imovinu koju nije trebala jer župa ne bi bila pravni sljednik vlasnika, odnosno benediktinaca iz Italije, kojima je 1948. sve bilo nacionalizirano i oduzeto.
Ovakav, vrlo pojednostavljeno prikazan mogući pravni rasplet proizlazi i iz dokumenta sastavljenog 29. srpnja, koji je Državno odvjetništvo uputilo Biskupiji porečkoj i pulskoj.
specijal-201012070191004-Spor oko samostana Dajla
Vezani članci:
arti-201108020747006 arti-201108020452006 arti-201108010003006 arti-201108010318006 arti-201107290964006