Stožer Civilne zaštite Grada Splita u ponedjeljak je na svojoj sjednici usvojio šest zaključaka, među kojima je i poziv Nacionalnom stožeru Civilne zaštite da jasnije precizira uvjete i epidemiološke mjere kojih se moraju pridržavati ugostiteljski i uslužni objekti. Dosadašnje je uvjete splitski Stožer već usvojio kako bi uskladio turistički i gospodarski život grada.
Odluka o zatvaranju kafića i noćnih klubova iza ponoći poprilično je uzdrmala ugostitelje, ali Splitsko-dalmatinska županija posljednjih dana bilježi velike brojeve novozaraženih, u srijedu njih čak 66. No, ugostitelji smatraju da je odluke trebalo prilagoditi situaciji na terenu i propisati da se ne odnose na one lokale u kojima se provode epidemiološke mjere.
Drugačiji pristup
Predstavnica Ceha ugostitelja Grada Splita, Jelena Tabak na N1 televiziji ponovila je taj stav i dodala da je cilj takvih odluka Stožera bio spriječiti masovna okupljanja na otvorenom, ali da to nije učinjeno.
"Ispaštaju mali kafići koji imaju male kapacitete i nisu ugroza za zdravlje, a moraju biti u ograničenom radnom vremenu jer spadaju u kategoriju prema minimalnim tehničkim uvjetima. Ako je ciljano bilo paziti na to da nema jako veliki broj ljudi koji su u bliskom kontaktu na jednom mjestu, trebalo je tome onda pristupiti drugačije", istaknula je Tabak te spomenula problem okupljanja na plažama, odnosno u beach barovima, gdje ima mnoštvo ljudi, a na epidemiološke mjere se ne pazi.
Čizmom na sve
"Svakako je epidemiološke mjere trebalo kontrolirati na neki drugi način, a ne nužno zatvarati sve u jednoj kategoriji - ne ići čizmom i tražiti da se sve zatvara. Socijalna distanca ne pije vodu u ugostiteljstvu jer ono počiva na socijalnoj interakciji. Očekujemo jako tešku i čupavu zimu jer ćemo se prema najavama i dalje morati pridržavati mjera. Ali, optimistični smo, tražit ćemo nove načine i ponudu da se prilagodimo", zaključila je Tabak.
'Pohlepni recidivisti'
Splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara također je za N1 komentirao porast broja zaraženih u županiji. Rekao je da je to "posljedica većeg broja turista i većeg broja mladih u noćnom životu", a neodgovorne ugostitelje pritom je oštro prozvao.
Pojasnio je kako su sastanak u ponedjeljak, na kojem je Stožer donio spomenutu odluku, sazvali "zbog usklađivanja rada s radom inspekcijskih službi kako bismo spriječili one male anomalije s onim rijetkim pohlepnim recidivistima". Izraz "pohlepni recidivisti" odnosio se na dio ugostitelja koji nije provodio epidemiološke mjere.
Osim manjeg, neodgovornog dijela ugostitelja, Opara je kao problem naglasio i preopterećenost inspektora. Za ograničavanje rada barova, kafića i ugostiteljskih klubova rekao je: "Kad bi se oni (ugostitelji) držali mjera, što se nas tiče, mogli bi raditi cijelu noć. Već sad se vidi da je manji broj onih koji krše mjere."
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.