ŠOKANTNI REZULTATI: /

Hrvatska u globalnom istraživanju ispala gora čak i od Srbije

Image
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

Hrvatska je zajedno sa Slovenijom i Poljskom zauzela 11.

27.10.2015.
6:30
Sanjin Strukić/PIXSELL
VOYO logo

Istraživanje je pod nazivom "Novac, politika, transparentnost" u 54 zemlje provela nevladina organizacija Global Integrity.

Image
PROPALA ANTIKORUPCIJSKA KAMPANJA: /

"Kako je Sanader ukrao Hrvatsku"

Image
PROPALA ANTIKORUPCIJSKA KAMPANJA: /

"Kako je Sanader ukrao Hrvatsku"

Hrvatska je osvojila 62 od ukupno 100 bodova, a u ukupnom poretku najbolja je bila Gruzija sa 79, potom Argentina sa 72 te Kostarika sa 71 bodom, dok su na dnu ljestvice Malavi sa pet, Salomonski Otoci s 15 te Sri Lanka sa 16 bodova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je najbolje ocijenjeno ograničenje donacija i rashoda kampanja, potom izravno i neizravno javno financiranje, izvještavanje i objavljivanje te nadzor i provedba dok je najlošije ocijenjeno nepostojanje bilo kakve regulacije za aktere treće strane. Riječ je, kako je pojasnio jedan od sudionika istraživanja Zorislav Antun Petrović, o angažmanu nepolitičkih dionika u predizbornoj utakmici, kao što su sindikati ili različite udruge koje svojim oglasima mogu utjecati na javno mnijenje.

"Nadamo se da neće biti nekih novih Fimi Medija"

Izvršni direktor GONG-a Dragan Zelić mišljenja je kako je ukupna ocjena dobra te kako Hrvatska brzo napreduje što je, kaže, rezultat unaprijeđenja pravnog okvira financiranja stranaka i kampanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pravni su okvir unaprijedile organizacije civilnog društva, vlada Jadranke Kosor kao i aktualna vlada", rekao je Zelić dodajući kako se nada da će i neka buduća vlada raditi na tome da se spriječe mogućnosti za neke nove fimi-medije.

Hrvatska, kaže Petrović, a prenosi N1, može postići još bolji rezultat uvođenjem mjesečnog izvještavanja i to u računalski pretraživom formatu, reguliranjem sudjelovanja treće strane u izbornim kampanjama te povećanjem neovisnosti Državnog izbornog povjerenstva (DIP). "Članovi DIP-a biraju se na način koji otvara prostor za pregovaranje među strankama", mišljenja je Petrović.

U teoriji podaci dostupni, ali...

U rezultatima istraživanja navodi se i kako predaju financijskih izvještaja s bar osnovnim podacima o donacijama i rashodima na godišnjoj razini zahtijevaju propisi 83 posto analiziranih zemalja. U praksi se u čak 87 posto zemalja ne registriraju u izvještajima sve donacije. Premda je u većini zemalja predviđena dostupnost svih informacijama svim zainteresiranima u samo 3,7 posto (dvije zemlje) dostupni su podaci čitljivi računalom, a u manje od četvrtine zemalja su podaci dostupni u standardnom, usporedivom formatu.

Treća strana u istraživanju je definirana kao pravna ili fizička osoba koja ne sudjeluje u izborima ali ulaže vlastita ili prikupljena sredstva u aktivnosti izravno povezane s kampanjom. U svega 11 posto zemalja su aktivnosti treće strane regulirane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo