Cijene su trebale pasti, ali to se nije dogodilo iako je Vlada smanjila PDV na pelene na 13 posto. Postoje pritužbe u kojima stoji kako isti proizvod od trgovine do trgovine ima drugu cijenu. Trgovci daju opravdanja, a udruge traže da se PDV na pelene potpuno ukine. Roditelji pozivaju na solidarnost.
"Isti proizvod, ali razlika u cijeni i 50 kuna ovisno o trgovini. 'U prvom dućanu su bile 200 kuna, u drugom 160 kuna, a u trećem 115 kuna. Znači, iste pelene, isti broj komada. Jučer sam baš poludjela zbog toga i osjećala sam se užasno prevareno, iskorišteno'', ispričala je Nataša Zečević iz Zagreba za RTL.
U drugim europskim zemljama, tipa Njemačka, pelene se mogu naći za upola cijene. "To sam baš išla guglati. Znači u tom jednom dućanu koji ima svoje dućane i u drugim EU državama cijena pelena je isto skuplja u Hrvatskoj nego u tim drugim EU državama'', rekla je Zečević.
Reporteri RTL-a su sami istražili kakvo je stanje s cijenama pelena u trgovinama. Zaključak - potpuno isti proizvod, ali ne i cijena. U jednom trgovačkom centru, pelene su platili 160 kuna, a u drugom 115 kuna - razlika je bila gotovo 50 kuna.
Pitanje je - je li to moralno?
''Je li nešto moralno ili nije moralno u trgovini - to trgovce baš puno ne zanima. Trgovcima je važno da oni svoju razliku u cijeni naprave i da zarade na proizvodu koliko mogu, i ako mogu, a na potrošačima je da biraju tamo gdje je jeftinije i povoljnije'', izjavila je Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.
Trgovci se brane da je od 1. kolovoza naprodavanija pelena poskupjela za više od 20 posto.
''I danas se primjenjuju te nove cijene. Moguće je da se dogodilo da je netko od trgovaca koji ima majčinsku kuću van zemlje koriste zalihe izvan Hrvatske, onda ta roba možda može biti jeftinija, ali na tržištu se ne bi smjelo dogoditi da postoje značajnije razlike između trgovaca u cijenama tih pelena'', kazao je Ivica Katavić, predsjednik Udruženja trgovine HGK.
Promjena nabavne cijene
Vlada je, kako bi pomogla roditeljima, još 2019. godine smanjila PDV na pelene s 25 na 13 posto. Cijene su opet skočile, a trgovci se pravdaju promjenom nabavne cijene.
''Radi poznate situacije na europskom tržištu, ulazne cijene tog proizvoda su porasle i ne možemo se ovoga puta pozvati na neki moral trgovaca jer oni su tu bili nemoćni, jednostavno proizvod je poskupio'', kazao je Katavić.
Apel trgovcima
Iz udruge Roditelji u akciji - na trgovce apeliraju:
''Zaista je važno da u teškim vremenima svi budemo solidarni i da svi jedan drugome pomažemo. I zato je važno da trgovci koriste poštene trgovačke prakse, odnosno da ne koriste vremena ekonomske krize za dodatnu zaradu'', rekla je Daniela Drandić iz udruge Roda.
Udruga potrošač od Vlade ponovno traži da se pelene ne oporezuju.
''Trebalo je opće biti oslobođeno poreza s obzirom na lošu demografsku politiku. Ako želimo imati više djece, onda sve ono što je potrebno za djecu - treba biti dostupno svim roditeljima'', kazala je Knežević.
A roditelji će sada prije kupnje morati dobro obići trgovine i pratiti akcije kako bi uštedjeli.