Rezultat ankete provedene na uzorku od 1300 ispitanika neće se svidjeti premijeru Andreju Plenkoviću i njegovoj Vladi koja vjerojatno računa na plebiscitarnu podršku svojoj namjeri da prodajom 25 posto dionica HEP-a (manje jedna kako bi se zadržala kontrola) otkupio MOL-ov udio u Ini i u cijelosti vrati naftnu kompaniju u domaće ruke.
Samo četvrtina birača Mosta podržava model
Naime, u RTL-ovoj anketi više od polovine ispitanika uglavnom ili nikako ne podržava takav aranžman. Trećina ispitanika podržava izneseni model, a ima i onih koji još nisu zacementirali stav.
Što se tiče birača iz redova vladajućih stranaka, gotovo 56 posto HDZ-ovih birača je za predloženi model, dok se birači Mosta u još višem postotku protive tom modelu - podržava ga samo četvrtina birača Mosta.
SDP-ovi birači očekivano se u velikom postotku od 77 posto protive prodaji HEP-a za kupnju Ine, no dio je onih koji su za takvu prodaju.
Zanimljivo je da je gotovo 60 posto HNS-ovih birača protiv ako se zna da je predsjednik te stranke Ivan Vrdoljak, iako u oporbi, dao potporu ovoj Vladinoj inicijativi pod obrazloženjem da su oni prije dvije godine predlagali takav model.
Glavni razlog podrške - ispravljanje greške
Oni koji su za otkup MOL-ovog udjela u Ini novcem od prodaje četvrtine HEP-a ističu da Ina nije ni smjela biti prodana, pa takav model vide kao ispravljanje pogreške. Za njih 34 posto to je glavni razlog potpore.
Dio ih pak smatra da bi takav potez osigurao veću energetsku neovisnosti države, a petina ispitanika Inu smatra nacionalnim ponosom, pa stoga smatraju da mora biti u domaćim rukama.
Nešto manje ih kao razloge navodi da je MOL loš partner koji zanemaruje Inu, osobito rafinerije u Hrvatskoj, a dio smatra da bi se time završila stalna napetost između MOL-a i Vlade, odnosno Hrvatske i Mađarske zbog Ine, piše RTL.
Glavni razlozi protivljenja - gubitak HEP-a i populizam
Većina onih koji se protive takvom modelu, smatraju da je to put k privatizaciji HEP-a, čime bi Hrvatska ostala i bez tog poduzeća.
Četvrtina ispitanika procjenjuje da se radi o političkom populizmu, a ne racionalnoj ekonomskoj odluci. Ostali smatraju da je Ina u lošem stanju i da se njezin otkup ne isplati, a ima i onih koji su uvjereni da će MOL tražiti preveliku i nerealnu cijenu.
Mali postotak ispitanih Inu vidi kao premalog igrača u globalnom svijetu te da joj je stoga potreban strateški partner.
MINISTRICA DALIĆ: ‘Prodajom 25% HEP-a za kupnju Ine uklanjamo prostor za uhljebništvo’