U srijedu je zadnji dan kada potrošači kredita u švicarskim francima mogu tužiti banke. Nakon toga, nastupa zastara.
Vrhovni sud, pak, o konvertiranim kreditima još nije donio jedinstveni stav.
Goran Aleksić iz Udruge Franak za RTL je kazao da je do sada podignuto oko 60 tisuća tužbi, od kojih je 30 tisuća konvertiranih kredita.
"Ali to nije točan broj, znat ćemo ga za mjesec ili dva", kazao je Aleksić.
Nepovjerenje u sustav
Na pitanje, tko je sve mogao dignuti tužbu i jesu li potrošači odustajali od tužbi zbog straha ili neinformiranosti, Aleksić je kazao:
"Maksimalno je moglo biti 125 tisuća tužbi jer je toliko bilo kredita, od čega je 55 tisuća bilo konvertiranih kredita. Nisu svi podigli tužbe zato što su jednim dijelom neinformirani, a jednim dijelom ne vjeruju u pravni sustav. Nažalost, Vrhovni sud nije ujednačio sudsku praksu što se tiče konverzija i zato ljudi s konverzijama nisu tužili. Međutim oni koji nemaju konverzije, oni su 100 posto sigurni na sudu pa opet, nekoliko desetaka takvih potrošača nije tužilo. To pripisujem prije svega neinformiranosti."
EU sud je već donio niz presuda
Odluku Vrhovnog suda o konverzijama i ništetnosti cijelih kredita u švicarcima Aleksić očekuje tijekom ove godine.
"Najprije vjerojatno ide odluka o konverzijama na jesen, a nakon toga odluka o ništetnosti cijelih CHF ugovora. S time da, ako se utvrdi da su ugovori ništetni, onda će svih 125 tisuća potrošača moći podnijeti tužbu jer ta nova tužba nije vezana za kolektivni slučaj franak i tu zastare nema. Očekujem da će sve odluke Vrhovnog suda biti pozitivne, jer je to u skladu s pravom EU-a. Sud EU-a je već donio niz presuda da imamo pravo na obeštećenje nakon konverzije i da imamo pravo utvrđivati ništetnost cijelih ugovora. Ne smije naš Vrhovni sud suditi drugačije. Nažalost, dio sudaca nije siguran u svoje mišljenje pa ćemo pričekati još na konačnu odluku", kazao je Aleksić.