Jutarnji list piše kako je Agencija za komercijalnu djelatnost (AKD) prošle godine izradila plan po kojemu bi se vila Costabella komercijalizirala i umjesto objekta u kojemu državni dužnosnici generiraju troškove na račun poreznih obveznika postala vila na kojoj bi se dosta zarađivalo.
"Zašto bi se MUP bavio turizmom?"
Po tom planu, koji je potpisala nedavno smijenjena direktorica AKD-a Anita Perković Škalic, a prihvatio Nadzorni odbor AKD-a, Costabella bi postala elitno odredište za odmor bankarima, menadžerima, diplomatima, premijerima i drugim pripadnicima tzv. jet-seta.
Međutim, plan sačinjen na temelju izvješća interne revizije o gospodarenju Costabellom nije se dojmio resornog ministra Vlahe Orepića, ali ni Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).
"Zašto bi se MUP bavio turizmom? Postoji li ijedan razlog zbog kojega bi AKD, kojemu je osnovni biznis izrada dokumenata, osnovao tvrtku za turističku djelatnost?", kazala je za Jutarnji neimenovana osoba iz DUUDI-ja tvrdeći da se ondje uopće nije raspravljalo o Costabelli ni s minsitrom Orepićem, a niti bez njega.
Štoviše, ista osoba kaže da za Costabellu nije ni znala dok nedavno nije izbila afera oko Oreškovićeva ljetovanja u toj vili kada je nastao trošak od 120.000 kuna. Jedino o čemu su u DUUDI-ju razgovarali s ministrom Orepićem bilo je kako komercijalizirati MUP-ovo odmaralište u Valbandonu u Istri.
Komercijalizirati ili odustati?
U izvješću o internoj reviziji upravljanja Costabellom, proanalizirani su troškovi održavanja, ulaganja te oni vezani uz reprezentaciju, i to za razdoblje od 2011. do prve polovice 2015. godine. Revizorski odbor sugerirao je da treba donijeti odluku o daljnjem smjeru razvoja Costabelle, odnosno treba li je staviti u punu funkciju preko DUUDI-ja ili odustati od nje ako će biti samo na trošak AKD-u bez mogućnosti ostvarivanja prihoda većih od onih koja su potrebna za održavanje.
Od 1995. godine kada je MUP, odnosno AKD uzeo Costabellu u najam od DUUDI-ja, pa do prve polovice 2015. za održavanje vile uloženo je 1,3 milijuna kuna. Za troškove funkcioniranja vile, od 2005. do 2010. AKD je imao trošak od 3,2 milijuna kuna ,a od 2011. do 2014. troškovi (investicijkso održavanje, amortizacija, plaće domara i sl.) narasli su na 4,8 milijuna kuna, da bi samo u prvoj polovici 2015. iznosili 670,5 tisuća kuna.
Vlaho Orepić
AKD-ov ambiciozni plan iznajmljivanja
AKD je planirao osnovati svoju tvrtku za turističku djelatnost, a s DUUDI-jem su planirali potpisati novi ugovor o korištenju vile. Smatrali su u AKD-u da Costabella može biti kuća za odmor s pet zvjezdica, a uz nju još i apartman istog ranga. I sve to bez većih ulaganja. Određena je i ciljna skupina koja bi se njome koristila, odnosno kojoj bi se vila iznajmljivala uza sav luksuz i diskreciju koju pruža uz najvišu razinu sigurnosti.
Čak je bilo razrađeno i da bi u prvoj godini komercijalnog poslovanja kanali prodaje išli preko AKD-a koji ima uspostavljenu komunikaciju prema veleposlanstvima, ministarstvima, bankama, korporacijama i sl. Kasnije bi se ti kanali proširili na specijalizirane agencije za prodaju luksuznih proizvoda, piše Jutarnji.
U financijskoj pripremi za razodblje od 2018. uz popunjenost vile od 42 do 66 posto bili su planirani ukupni prihodi od 1,5 milijuna eura, dok je ukupni plan troškova bio 1,3 milijuna eura. Povrat ulaganja trebao se ostvariti već u trećoj godini komercijalnog poslovanja Costabelle.
Mladen Pejnović, Alen Čičak
Dužnosnici ga koriste besplatno
Bivši šef DUUDI-ja Mladen Pejnović kaže da je Costabella pararezidencijalni objekt koji nikada nije bio na popisu državnih rezidencija, ali kojim su se državni dužnosnici mogli koristiti besplatno izuzev cateringa. Prema njegovu mišljenju, sve bi takve objekte koji nisu rezidencijalni (primjerice, lovačke domove) trebalo komercijalizirati.
Costabella je inače kompleks koji se prostire na 5639 četvornih metara površine, a u kojoj je glavni objekt kuća od 288 četvornih metara. U sklopu objekta izgrađenog još 1924. godine i smještenog između riječkih Bivija i Kantride, je i bazen od 174 četvorna metra.