Komemorativna svečanost u spomen na oko dvije tisuće djece koja su od 3. kolovoza 1942. do 8. siječnja 1943. umrla u prihvatilištima Dječjeg logora u Sisku održana je na mjestu Dječjeg groblja u sisačkom Parku Diane Budisavljević.
Na svečanosti u organizaciji Srpskog narodnog vijeća i Vijeća srpske nacionalne manjine u Sisku upućena je zahvala brojnim građanima koji su se uključili u spašavanje srpske ratne siročadi.
Mnogi preživjeli logoraši koji su došli iz Beograda, Zagreba, Banja Luke, Petrinje, Siska, Gline, Dvora i drugih mjesta položili su po bijeli cvijet uz spomen-obilježje te zapalili svijeće.
Diana Budisavljević spasila najviše djece iz prihvatilišta
Na Dječjem groblju najprije je održan pravoslavni vjerski obred za pokoj duša žrtava logora - parastos, koji su služili protojerej stravrofori Luka Bosanac i Slobodan Lalić, te sisački jerej Veselin Ristić.
Preživjeli logoraš Jasenovačkog logora Slavko Milanović iz Beograda rekao je da je "kroz sisački logor prošlo oko 6500 djece" od kojih je mnogo umrlo od raznih bolesti, ali je spomenuo i da je liječnik djeci ubrizgavao otrovne injekcije. Istaknuo je i veliku ulogu humanitarke Diane Budisavljević, koja je spasila najviše djece iz prihvatilišta.
"Komemoracijom osuđujemo sve ratne zločine, ali isto tako i reviziju povijesti i neonacizam", rekao je Milanović.
"Preživjeli logoraši su se prvi suprotstavili negiranju genocida"
Saborska zastupnica i zamjenica predsjednika SNV-a Dragana Jeckov rekla je da su mnoga djeca u Sisku ostala bez imena i bez roditelja te da za mnoge nije bilo spasa.
Prisjećajući se plemenitog čina Diane Budisavljević, zahvalila je i brojnim Siščanima koji su udomili djecu.
"Preživjeli logoraši su se prvi suprotstavili negiranju genocida. Braneći pravo na sjećanje branimo i ljudsko dostojanstvo", rekla je Jeckov.
Svečanosti je bio nazočan i predsjednik SNV-a Milorad Pupovac, koji nije govorio niti je davao izjave, veleposlanici Norveške i Srbije u Hrvatskoj, predsjednik Koordinacije židovskih općina Ognjen Kraus, sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček, ravnatelj Javne ustanove Spomen-parka Jasenovac, predstavnici Saveza antifašističkih boraca i drugi uzvanici.