Vrlo je popularno tvrditi da si upravo ti "po Duhu Svetom" uveo besplatno školovanje na svim razinama, a da istovremeno novac koji se izdvaja za obrazovanje kopni iz proračuna u proračun, iz jednog godišnjeg obračuna BDP-a u drugi. To smo vidjeli i kod Dragana Primorca i Radovana Fuchsa.
Sad kad to isto moramo slušati i od Željka Jovanovića, koji je samo nastavio studentima uzimati lovu koja bi trebala doći od naših poreza, onda to zaista postaje malo degutantno.
Kako mogu tvrditi da je obrazovanje besplatno kad su to postavili cilj, a svaki centimetar ceste koja do njega vodi je miniran i raspored mina se neprestano mijenja?
Nije dovoljno biti redovitiji od bivše premijerke...
Evo, na Pravnom su fakultetu iznenada izmijenili pravila kada im je to odgovaralo i umjesto "redovitog ispunjavanja obveza", uveli da student mora prolaziti bar s četvorkom da bi bio oslobođen od plaćanja.
"I to samo za studente moje generacije. Kako je ta vijest došla kasno, dala sam uvjet, imala prosjek 3,4 i platila drugu godinu nevjerojatnih 6.300 kuna!", navodi studentica tog fakulteta, na kojemu je, sjetimo se, čak 10 godina studirala (džabe!) bivša hrvatska premijerka.
Građevinarima su se pak sjetili poskupjeti školarinu po vlastitom nahođenju, i to u zadnji čas prije upisa. Tamo je, naime, obrazovanje također besplatno, ali ECTS bodovi, jebi ga, nisu. Nisu stali na povišenju školarina za 1.300 kuna.
Poklizni se, poklizni
"Skratili su rokove i odredili studentima da moraju diplomirati do 27. rujna, umjesto do veljače, a tih 20 dana na fakultetu moraju platiti oko 2.500 kuna", procjenjuje Anđela Zadro, predsjednica Studentskog zbora Građevine. Sva sreća pa se mogu veseliti poslu u struci, kad završe fakultet, kao i ekonomisti.
Na njihovom je fakultetu cijena ECTS boda iznenada narasla sa 100 na 120 kuna. A kako je pravilo da morate prikupiti bar 55 bodova, s tim da samo jedan ispit može nositi više od 10, granica između besplatnog i skupog obrazovanja istanjena je od širine debla stogodišnje sekvoje (kakva je bila u doba kada su naši ministri stjecali diplome) do širine čačkalice. I tako, padneš taj ispit i moraš iskeširati do 10 tisuća kuna. Fino.
Hoćeš van? Plati!
Ako želiš proglasiti fajrunt i ispisati se s faksa – i to ti naplate 150 kuna! To je, naime, jedna od cifri sa cjenika Ekonomskog fakulteta u Splitu, koji ima čak 20 vrsta različitih naknada u rasponu od 40 do 1.850 kuna. Nemilosrdniji su od don Petra Mikića, čijih 100 kuna upisnine za vjeronauk za krizmanike sada izgleda kao lemozina.
Studentima u Splitu su, naime, odlučili naplatiti i troškove povrata pogrešno uplaćenih iznosa na račun fakulteta! Tako im i treba, nek' paze što rade.
Ispostavilo se da će brucoši također uredno plaćati školsku godinu do 10 tisuća kuna i to ako su prethodno studirali na drugom faksu. To čak nisu ni spominjali kao mogućnost, nego su studenti to saznali kad su objavljene rang-liste.
Pa se onda roditelji bune da Ministarstvo obrazovanja njihovoj djeci prijeti penalima ako se ne upišu, iako su upali na faks jer zauzimaju mjesto...
Okruži se pravim ljudima
"Ministru Jovanoviću ipak treba odati priznanje za taktički smišljenije provlačenje kroz birokratske kanale i izbjegavanje šlampavosti svoga prethodnika, čiji je mandat neslavno završio rušenjem triju zakona iz znanosti i visokog obrazovanja", piše Plenum Filozofskog fakulteta, koji se ponovno sastaje, a mogao bi opet nešto i napraviti. Od 2009. godine objašnjavaju što je besplatno obrazovanje, jedna, zapravo, vrlo jednostavna stvar, no MZOS-ov je jedini sport gluma da nije dovoljno obrazovan i znanstveno potkovan da to shvati.
Uspjeh ministra Jovanovića da sve ovo nazove besplatnim obrazovanjem tumače i njegovim vještim plesom s medijima i hordom PR-ovaca.
"Aktualni ministar na takvoj strategiji može, vjerojatno, zahvaliti svojim opsluživačima i njihovim savjetničkim uslugama, koji su iz drugih redova služili i njegova prethodnika, a svoj su zanat ispekli kod šefova poznatih po razradi strategija medijskog monopola, šurovanju s financijskim i političkim elitama te makinacijama s nekretninama planski uništavanih industrija", dodaju.
Marketing
No, ne mora to sve biti do njegove promo mašinerije. Čovjek je i sam specijalist za marketinški menadžment. Uz dužno poštovanje svima koji se bave marketingom, ne možemo ignorirati da toj branši neki sude i oštrije nego političarima.
Nisu svi tako ekstremni u ocjenama, poput pokojnog američkog komičara Billa Hicksa, koji smatra da "nema racionalizacije onoga što rade", oni su "sotonini mali pomagači", koji "upropaštavaju sve što je dobro na ovom svijetu" i "stavljaju znak dolara na svaku jebenu stvar na ovom planetu".
No, spomenimo samo da njihovu djelatnost propituju mnogi - od istinskog heroja ulice, grafitera Banksyja do briljantnog pisca Georgea Orwella.
Islandski istraživač Vilhjalmur Stefansson o razlici između etičkog i neetičkog oglašavanja kaže da je "neetičko ono koje se služi lažima da bi obmanulo javnost, a etičko je ono koje se koristi istinom da bi obmanulo javnost".
O kakvom se marketingu radi kada MZOS stavlja znak dolara ili kune na znanje, i to naziva besplatnim obrazovanjem, prepoznajte sami.