Pojava koronavirusa u Hrvatskoj ukazala je na problem koji se godinama vuče i ne rješava, a to je nedostatak minimalnih higijenskih uvjeta u osnovnim i srednjim školama. "Češće perite ruke", kažu upozorenja stručnjaka skupa s ministrom zdravstva Vilijem Berošem, a što je s djecom u školama u kojima uglavnom nema niti toalet papira ili ubrusa za ruke, tople vode niti sapuna? Oni se valjda trebaju voditi onom: "snađi se (mali) druže".
29.11.2019., Zagreb - Nakon strajka ucitelja danas su se ucenici vratili u skolske klupe. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
Upravo je takvo stanje u jednoj osnovnoj školi u Sinju (podaci poznati redakciji) jer se tamo u njihovu toaletu ne nalazi ništa što bi djeci pomoglo voditi bolju brigu o svom zdravlju. Fotografije WC-a iz te osnovne škole poslao nam je čitatelj koji je htio ostati anoniman. Čitatelj ističe da je stanje u 90 posto škola upravo takvo kao i u školi u Sinju te dodaje da se "mora i može bolje" od ovog trenutačnog stanja.
Kao što se može vidjeti, učenici ove škole nemaju čime obrisati ruke
Sami toaleti su u katastrofalnom stanju
Niti zidovi u školskom wc-u nisu u dobrom stanju
"Svaki moj daljnji komentar je suvišan. Nadležni su više puta upoznati sa stanjem, ali... kod nas je uvijek ali", komentira čitatelj.
Apel pravobraniteljice zbog stanja u školskim zahodima
Pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević, apelirala je u srijedu na odgovorne da djeci u školama osiguraju tekući sapun, jednokratne ručnike, toaletni papir i toplu vodu u sanitarnim čvorovima jer se taj nedostatak pokazuje osobito rizičnim danas kad se Hrvatska susreće s epidemijom koronavirusa.
09.05.2019., Zagreb - Sabor je 12. sjednicu nastavio raspravom o izvjescu o radu pravobraniteljice za djecu za 2018. godinu. Helenca Pirnat Dragicevic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
"Proteklih dana primamo pritužbe roditelja zbog neodgovarajućih higijenskih uvjeta u pojedinim školama, u kojima učenicima u toaletima nisu osigurani toaletni papir, topla voda ni sapun. O tome izvještavaju i mediji, ali, nažalost, doznajemo da ponegdje odgovorne osobe negiraju takvo stanje i tvrde da su ti prigovori roditelja neosnovani", stoji u priopćenju pravobraniteljice za djecu.
Ističe da su se o nedostatku osnovnih higijenskih potrepština u osnovnim i srednjim školama i sami uvjerili proteklih godina prilikom posjeta desecima škola u cijeloj Hrvatskoj i razgovora s učenicima.
'Nedopustivo je da u 21. stoljeću u obrazovnim ustanovama nema minimuma higijenskih uvjeta'
U mnogim školama učenici su im se izravno požalili upravo na to, o čemu je Ured pravobraniteljice pisao u izvješću za 2018. i još tada ukazao na neprihvatljivost takvog zanemarivanja potreba djece i zaštite njihova zdravlja. Taj nedostatak, naglašava Pirnat Dragičević, osobito se pokazuje rizičnim danas kad se i Hrvatska, kao i mnoge druge zemlje, susreće s epidemijom koronavirusa.
Pravobraniteljica smatra kako je nedopustivo da u 21. stoljeću djeci u odgojno-obrazovnim ustanovama, u kojima provode veliki dio vremena, nije osiguran minimum higijenskih uvjeta, jer to u aktualnoj situaciji vezanoj za epidemiju koronavirusa predstavlja i dodatni rizik za njihovo zdravlje. Očekuje da će barem aktualne okolnosti, kad to već nije dosad na odgovarajući način riješeno, napokon prisiliti odgovorne da djeci u školama osiguraju tekući sapun, jednokratne ručnike, toaletni papir i dotok tople vode u sanitarnim čvorovima.
"Apeliram na sve da se angažiraju kako bi to napokon u svakoj sredini postao neupitni standard na koji djeca mogu računati u našim odgojno-obrazovnim ustanovama, i danas i ubuduće", poručuje Pirnat Dragičević.