Nedostatak kvoruma, odnosno nedolazak zastupnika saborske većine, spriječio je u ponedjeljak saborski Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu da u 'službenoj formi' od ministra kulture čuje razloge zbog kojih je smjenio Povjerenstvo za neprofitne medije i nakon toga donese određeni zaključak.
"Preostaje nam samo sazvati novu sjednicu, bilo samog Odbora ili zajedničku sa Odborom za medije", zaključila je predsjednica Odbora za znanost Gordana Rusak.
Ministar Zlatko Hasanbegović došao je na Odbor i izrazio žaljenje što se ne može raspravljati o problemu, 'formalno ili neformalno'.
"Spreman sam se uvijek odazvati, iako je ovo presedan u dosadašnjoj parlamentranoj praksi", rekao je ministar, poručivši da Hrvatski sabor ima pravo 'uvijek i o svemu' dobiti obavijesti 'o radu izvršne vlasti'.
Na sjednici se nije pojavila većina članova iz redova vladajuće koalicije, poput HDKS-ovog Gordana Dodiga, Hrastovog Ladislava Ilčića, Mostovog Marija Klobučića, HDZ-ove Sanje Putice, HDZ-ovog Mire Totgergelija, no nije bilo ni Jaroslava Pecnika iz Hrvatskih laburista ni zastupnika mađarske nacionalne manjine Šandora Juhasa.
Mreža emancipacije E-net, u kojoj su neprofitni mediji Lupiga, Forum.tm, Tris, CroL, Slobodni Filozofski, Zarez, Radio 808, Radio Studenti Nepokoreni grad, u ponedjeljak su poslali otvoreno pismo premijeru Tihomiru Oreškovićuu kojemtraže hitnu smjenu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića 'zbog grubog nasrtaja na medijske slobode'.
U pismu premijeru navode i da 'ministar kulture Zlatko Hasanbegović pokušava uvesti jednoumlje u državi koja se prije 25 godina plebiscitarno opredijelila za demokraciju' te mu poručuju kako neće pristati na Hasanbegovićeve 'postupke, prijetnje i omalovažavanja' te da će se 'svim snagama oduprijeti grubom nasrtaju na novinarske slobode'.
Podsjetimo, prvi potez novog ministra kulture Zlatka Hasanbegovićabio je smjena Stručnog povjerenstva za neprofitne medije koje djeluje pri Ministarstvu kulture i odlučuje o raspodjeli sredstava neprofitnim medijima. Ovu odluku je potpisao dva dana nakon ulaska u Ministarstvo, odnosno 27. siječnja. Mima Simić, Tonči Kursar, Hajrudin Hromadžić, Zdenko Duka, Biljana Romić, Damir Hainski i Suzana Kunac su na kućne adrese dobili Hasanbegovićevu odluku kojom prestaje njihov angažman u Stručnom povjerenstvu.
"Moram priznati da me šokiralo to da su tako ekspeditivni u dekapitacijama i nisu se potrudili čak ni hiniti proceduru. Nikakva revizija našeg rada nije provedena. Samo je bilo to pismo U ime obitelji u kojem se proziva naš rad, a Hasanbegović je očito blizak s njima", rekla je Simić.