Hrvatski sabor danas će raspravljati o predloženom rebalansu državnog proračuna za ovu godinu kojim će se njegovi prihodi, u odnosu na izvorni proračun, povećati za 1,8 milijardi eura, a rashodi za 976 milijuna eura na 30,3 milijarde, odnosno na 33,6 milijardi eura.
Prvi se javio Mostovac Zvonimir Troskot koji se požalio što nema dovoljno ulaganja u demografiju koja je najbolnija točka gospodarstva.
IDS-ovac Dalibor Paus je tražio stanku zbog amandmana da se s BINA Istre skine novac kojim bi Istrijani mogli besplatno prolaziti kroz Učku, a povećava se novac koji ide u BiH za promet i integraciju. Objašnjava to time što građani svakodnevno idu u bolnicu, na posao, u školu. Naglasio je da je Krčki most besplatan, besplatan je tunel Sveti Ilija, a istarski građani plaćaju 12 puta više nego što su cestarine po kilometru. Predat će 7600 potpisa koje tu prikupili za to pitanje.
Anka Mrak Taritaš također se požalila na manjak sredstava za demografiju te smanjenja vezana za infrastruktruru. Marijana Puljak (Centar) je najavila kako neće podržati rebalans kao što ne podržavaju ni Vladu.
Gordan Jandroković najavio je kratku stanku i naglasio da će danas raditi dok ne završe s proračunom, a ne do 19.30 sati.
Ministar financija Marko Primorac naglasio je: "Nikad veća zaposlenost, nikad manja nezaposlenost".
U jednom trenutku između Grmoje i Zekanovića došlo je rasprave oko trošenja novca na bifteke i ribu pa su obojica zaradila po tri opomene i izgubili pravo na daljnju raspravu. Riječ je o aferi "Biftek" u kojoj se Mostovci optužuju da su potrošili 200 tisuća državnih kuna na večeru.
PRATITE UŽIVO:
Primorac: Po prvi put u povijesti Hrvatska će zadovoljiti mastriške kriterije
Ministar financija Marko Primorac istaknuo je u četvrtak u Saboru, predstavljajući prijedlog rebalansa državnog proračuna za 2024. godinu, da će Hrvatska po prvi put u povijesti zadovoljiti mastriške kriterije duga i deficita, te da na to možemo biti ponosni.
Izražen prema ESA metodologiji, u skladu s kojom se izvještava i Europska komisija, deficit na razini konsolidirane opće države iznosi 2,6 posto BDP-a. Osim deficita, a s obzirom na ubrzani gospodarski rast, udio javnog duga u BDP-u do kraja godine očekuje se na 58,9 posto.
Time će Hrvatska po prvi put u povijesti biti u situaciji da u potpunosti zadovoljava kriterije iz Maastrichta, imati deficit na razini opće države prema ESA metodologiji ispod 3 posto i javni dug ispod 60 posto BDP-a, kazao je Primorac.
Dodao je da su to prepoznale i rejting agencije koje su Hrvatskoj dodijelile povijesno visok kreditni rejting, te da je na svima da taj rejting sada osjete i građani.
Uz zadovoljavanje kriterija iz Maastrichta, Hrvatska trenutno ima ispodprosječno visoko javni dug, na razini EU prosjek je 82,9 posto, a europodručja je 90 posto udjela u BDP-u. I kada se govori o manjku proračuna na razini opće države, čitav niz država ima veće deficite, prosjek EU je 3 posto, i u tom smislu možemo biti ponosi, napomenuo je Primorac.
Govoreći o fiskalnoj politici, poručio je da se očekuje usporavanje gospodarskog rasta u pojedinim državama, vanjskotrgovinskim partnerima, da Vlada to ima u vidu i ostavila je mogućnost intenzivnijeg reagiranja u situaciji eventualnih kriza.
"Hrvatska ima snažnu fiskalnu poziciju i spremna je reagirati , ukoliko to bude potrebno, snažno i u budućim razdobljima", kazao je.
Predloženim rebalansom državnog proračuna za ovu godinu prihodi se povećavaju za 1,8 milijardi eura u odnosu na izvorni proračun, a rashodi za 976 milijuna eura.
Rebalans je rađen na temelju revidiranih projekcija rasta BDP-a u ovoj godini od 3,6 posto, stopi inflacije od tri posto, prognozi rasta zaposlenosti od tri posto, te projiciranom rastu bruto plaća od 14,7 posto.
Sabor se dodatno digitalizira, uvodi sustav e-amandmani
Hrvatski sabor napravit će novi korak u digitalizaciji, do konca godine u povijest bi trebalo otići "papirnato" podnošenje amandmana, a zaživjeti sustav e-amandmani.
"To je, nadam se, zadnji put da amandmane podnosimo po starom modelu. U dogovoru s Ministarstvom financija, Sabor bi trebao već idući proračun, koji će izglasovati do kraja godine, napraviti uz primjenu sustava e-amandmani", najavio je u četvrtak predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.
"Bit će lakše i vama i saborskim službama", rekao je zastupnicima i najavio da će im Ministarstvo vrlo skoro predstaviti taj program. Predložio je da se danas dogovori tehnički sastanak između predstavnika Ministarstva financija i saborskih klubova i da Ministarstvo pojasni cijeli proces. Nadam se da ćemo to uspješno provesti pri donošenju državnoga proračuna za 2025. godinu, rekao je Jandroković uoči rasprave o rebalansu ovogodišnjeg državnog proračuna kojeg će Sabor izglasovati u petak, 25. listopada.
Zastupnike je podsjetio da amandmane mogu podnositi do kraja rasprave, te da se preko njih ne smije mijenjati predviđeni manjak ili višak u državnom proračunu. Podsjetio je i da se o amandmanima, ali i o rebalansu u cjelini, ne može glasovati prije nego proteknu tri dana od dana rasprave. O amandmanima će se Sabor izjašnjavat u srijedu, 16. listopada, a glasovanje o rebalansu bit će u petak, 25. listopada, najavio je Jandroković.