Odmazda nikad nije donijela ništa dobro osvajačima

'Svjesni smo situacije u kojoj se zemlja nalazi i htjeli smo se odreći nekih stvari, ali da nam se to kasnije vrati.

18.7.2012.
9:48
VOYO logo

Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, izvijestio je u srijedu na konferenciji za novinare kako je sindikatu stigao prijedlog Vlade za arbitražu no da su se oni složili da ne prihvate ponudu. Kako je istaknuo, "nema pravnog temelja, ni interesa da ju prihvate". "Mi nemamo pravo donijeti takvu odluku bez da pitamo one kojih se ona tiče", odgovorio je Mihalinec istaknuvši kako iz toga razloga po pitanju smanjenja prava iz Temeljnog kolektivnog ugovora traže referendum, a ukoliko građani pokažu da su protiv Vladinih smanjenja, onda se ulazi u kolektivni spor.

Ostali čelnici sindikata kazali su kako se prije trebaju konzultirati s članstvom oko prijedloga za arbitražu, no da će i oni vjerojatno odbiti Vladin prijedlog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od Vlade, naime, traže da pričeka s odlukama do referenduma jer sa svim smanjenjima u kolovozu, kako kažu, ne bi uštedjeli ni lipe. Vladine najave o padu plaća prosvjetara u iznosu od 120 do 600 kuna, jer neće ozakoniti uredbu o dodatku na složenost poslova iz 2003., Mihalinec je nazvao ucjenom, ali i odmazdom, uspoređujući je s događajima iz vremena nacizma kada bi "zbog jednog Nijemca bilo pobijeno pola sela". "Zastrašivanja, ucjene, pritisci i odmazda nikada nisu donijeli ništa dobro osvajačima", poručio je.

Sindikalisti tvrde i kako su obmanjeni jer je ministar Željko Jovanović još u veljači tvrdio kako ostaje dodatak od 3, 5, 7, 9 posto za složenost poslova, da bi u srpnju krenula druga priča. "A zašto su to napravili u srpnju? Pa da nas mogu ucjenjivati, jer tada nema nastave. Zbog toga su izgubili i regres, a možda bi ga se naši članovi tada bili odrekli. Sada ga moraju isplatiti", kazao je sindikalist Vilim Ribić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Određena prava žele ukinuti trajno'

Predsjednik sindikata hrvatskih učitelja Zvonimir Laktašić ocijenio je kako su "učitelji i profesori najugroženiji već duže vrijeme, a sada su, kaže, ugroženi i njihovi životi, kao i sustav u kojem rade". Posebno problematičnim vidi plan ukidanja naknade za prijevoz ističući kako bi učitelji veliki dio svojih malih plaća od kojih jedva preživljavaju morali izdvajati za prijevoz. "Ako nema naknade za prijevoz, uvjeren sam da nema ni funkcioniranja škole", kazao je ističući i kako bi smanjenje plaća bilo protuzakonito. Laktašić kaže i kako su svjesni situacije u kojoj se zemlja nalazi te da su se htjeli odreći nekih stvari, ali uz uvjet da im se to i vrati. No, ovdje se, smatra, radi o tome da im određena prava žele ukinuti trajno.

Vilim Ribić zaključio je kako će "ucjene, prijetnje i odmazde izazvati samo još veći bijes kod građana" dodajući da je zanemariv broj ljudi koji su se uplašili te da im sa svih strana stiže potpora. Ocijenio je i kako su se o ovim pokušajima, "u kojima se zvjerski pokušavaju razbiti sindikati" trebali oglasiti premijer Zoran Milanović i predsjednik Ivo Josipović. Trebali su ih, smatra, zaštiti od harange dijela medija koja se nad njima provodi, ali oni, kaže, šute. O novozaposlenima u državnim i javnim službama kazao je kako ih oni nisu zapošljavali ističući kako su sindikati u ovakvim kriznim vremenima protiv takvog zapošljavanja.

Sindikat medicinskih sestara podržao je prosvjetare u njihovoj borbi objašnjavajući kako su oni diskriminirani isto kao i zaposleni u sustavu zdravstva.

U Banskim dvorima za danas su zakazani pregovori predstavnika Vlade i sindikata, ali ne sindikata javnih, već državnih službi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo