Vladimir Šeks je na početku emisije Nedjeljom u dva izrazio duboku zabrinutost. "U Hrvatskoj se produbljuju jazovi i podjele i na djelu je jedan verbalni građanski rat. Rastaču se tkiva koja su vezivala hrvatsko društvo. Ja sam jako zabrinut za sigurnost i stabilnost Hrvatske. Ja sam čovjek koji je stvarao ovu modernu hrvatsku. Dolazi do snažnog rasta uzajamnog neprijateljstva", rekao je Šeks. A borbeno se, kaže, osjeća jer je spreman dati prilog da se ta situacija zaustavi: "Borbeno sam raspoložen jer želim dati prilog rješavanju takve situacije".
Nastavak politike drugim sredstvima
Šeks je na pitanje je li smjena iz Ureda predsjednice njegov konačni kraj u politici, rekao da su ga pokapali jako puno puta do sada, a on je još uvijek tu. Kazao je da je već ranije odlučio da se više neće kandidirati za Sabor, ali da će nastaviti politički djelovati pisanjem svojih memoara, primjerice.
"Otpisuju me posljednjih 50 godina. Uskrnuo sam devedesetih. Mnogi su me grobari pokapali u valovima. Moja karijera nije završena. Više se neću kandidirati za uloge u sudbenoj, izvršnoj ili sudbenoj vlasti. Pisat ću memoare i svoja sjećanja. Politikom se nastavljam baviti drugim sredstvima", kazao je Vladimir Šeks.
Priznao da je pogriješio... i da i ne
Ostavku na mjesto savjetnice predsjednice dao je kako bi je spasio od medijskog linča kojem je bila izložena. Na pitanje je li pogriješio rekao je "i da i ne", no kazao je i da zna da nije trebao kontaktirati članove predsjedničine komisije za pomilovanja. "Iz mene je progovorio glas srca, htio sam pomoći tom malom čovjeku , to je prevladalo", kazao je.
"Ja sam razgovarao s nekoliko članova komisije. Upozorio sam ih na okolnosti koje je Vanja Goldberger napisao u svojoj molbi za pomilovanje. On je u svom stanu držao određe količine droge, policija je to pronašla. On ni jedan gram te droge nije preprodao. Znam to iz sudskoga procesa. Nagodio se s tužiteljstvom i pristao je na kaznu od 3 godine zatvora.
Komisija je, kazao je, pažljivo pregledala sve Goldbergerove razloge iz molbe i jednoglasno donijela odluku o pomilovanju. Objasnio je da je Goldberger odslužio dvije trećine kazne, da je bolestan, da skrbi o dvoje djece...
"Predsjednica je to uvažila, zato ga je i pomilovala. Kasnije je došlo do pravoga medijskoga linča prema predsjednici. Pod tom žestokom medijskom paljbom je ona na dan svetog Vlaha došla iz Dubrovnika u Zagreb. Prije nego je stigla bila je ogorčena i bijesna, ali je sa mnom razgovarala mirno.
Zamjerila mi je zašto je nisam upozorio da sam razgovarao s članovima njene komisije. Kazao joj je da je nije upozorio jer je mislio da nije ni trebao upozoriti. "Vanja je ima sve reference za pomilovanje."
Rekao sam da je ispravno postupila u pogledu odluke, ona je ustrajala da sam je trebao upozoriti. Nakon što ona nije uvažila moje objašnjenje, ja sam dao ostavku, prvo usmeno, a onda i pismeno", kazao je Šeks i pojasnio da je bilo narušeno povjerenje između njega i predsjednice. Priznao je ipak da je pogriješio.
"Kao visokopozicionirana osoba sam se trebao suzdržati od bilo kakvih kontakata s članovima komisije. Ja to nisam učinio, nego sam ih upozorio na razloge za pomilovanje koje bi trebali uvažiti. Bih li postupio drugačije, ne znam", kazao je Šeks.
Voditelj Aleksandar Stanković kazao je da ga je začudio time što se nije skrivao u odgovoru i nije svalio krivicu na medije, na što je Šeks rekao da on ima previše iskustva za to.
Ledeni odnosi
Voditelj ga je pitao i misli li da je za njegov odlazak iz Ureda predsjednice kriv Tomislav Karamarko.
"Postoje špekulacije da ju je Karamarko nagovarao da me se riješi jer se približavaju unutarstranački izbori. Mene u medijima označavaju kao vođu stožera protiv Karamarka i onoga tko će pomoći instalirati Andreja Plenkovića. No, ne želim vjerovati da Karamarko stoji iza moje smjene", kazao je Šeks.
Što se tiče odnosa s Karamarkom, rekao je: "Odnosi u ledeni, nikakvi. Možda misli da mu mogu prouzročiti puno nevolja. Glavni razlog naših zahlađenih odnosa je to što je on mene u raznim istupima prekorio da zašto ja iznosim tvrdnje da u HDZ-u nema demokracije. Ja sam uzvratio da ne govorim da nema demokracije, nego da se unutarnji problemi moraju rješavati unutar stranke, a ne ekskomunikacijom kao u slučaju Jadranke Kosor.
Kazao je da je stajao uz Jadranku Kosor, te da je zbog toga bio marginaliziran.
Nudili mu mjesto ustavnog suca
Šeks je otkrio da mu je Karamarko nudio da se kandidira za ustavnog suca. "To je bilo prije godinu dana, kada sam odlučio da se više ne želim aktivno baviti politikom", kazao je Šeks.
Karamarko mu je tada ponudio da će ga stranka kandidirati za suca Ustavnog suda. "Imat ćeš punu potporu stranke, rekao mi je Karamarko", tvrdi Šeks.
Šeks kaže da mu je Karamarko zamjerio što je predsjednici rekao da mu ne može dati da mandat jer nema 76 ruku.
"Ja sam pazio da se ona strogo pridržava Ustava. Nije bila vična ustavnom pravu i ja sam njoj neprestano upozoravao da je ona čuvarica Ustava. U ovim konkretnim slučajevima sam joj i pisao i govorio da mandat može povjeriti samo osobi koja može dokazati da uživa povjerenje 76 zastupnika", rekao je Šeks.
"S ogromnom sigurnošću se neću kandidirati za predsjednika HDZ-a"
Šeks kaže da će kao član HDZ-a sudjelovati na unutarstranačkim izborima. a budu liga kandidirali i pod uvjetom da dobije snažnu potporu mogao bi se kandidirati za stranačka tijela, ali za predsjednika stranke ne. "Što se tiče pozicije Predsjednika stranke, ja se s ogromnom sigurnošću neću kandidirati za predsjednika HDZ-a."
Rekao je da o Andreju Plenkoviću ima vrlo visoko mišljenje, da je riječ o političaru i profesionalcu velikog kalibra i europskog kova. "Vrhunski hrvatski političar, usto i moj veliki prijatelj. Prepuštam njemu da vam kaže koji su njegovi planovi. Mislim da bi on bio dobar predsjednik HDZ-a, a hoće li se on na to odlučiti, to je njegova stvar", kazao je Šeks.
Smjena Lozančića
Nije želio govoriti o smjeni ravnatelja SOA-eDragana Lozančića rekavši kako o tome nema dovoljno informacija.
"Znam samo medijske spekulacije. Iznose se razne kombinacije. Doista tu ne želim spekulirati dodatno. Znam samo da po Ustavu Predsjednica i premijer po sistemu dvostrukoga ključa imenuju i razrješuju šefa SOA-e"
Smatra da su predsjednica i premijer Tihomir Orešković trebali zajedno donijeti odluku, ali u tome što nisu ne vidi neki poseban problem. "Šumove u komunikaciji" pripisao je nesnalažljivosti ili neiskustvu u politici.
"Ja bih izbjegavao kontakte s Mamićem"
Što se tiče razloga Lozančićeve smjene - Zdravka Mamića, prisluškivanja Zdravka Mamića s kojim je predsjednica kontaktirala, Šeks je kazao da Hrvatskoj treba mehanizam kojim će određene službe na vrijeme upozoravati državne dužnosnike da ne ostvaruju kontakte s osobama koje se nalaze pod istragama i kriminalističkim obradama. Istaknuo je da Mamić nema nijednu pravomoćnu presudu protiv sebe, ali ima određeni renome.
"Ja da sam na mjestu Predsjednice, ja bih u pogledu bilo koje osobe koja ima određeni renome, izbjegavao kontakte s njim," kazao je Šeks.
Prokomentirao je kontroverzne ljude koji su bili pozvani na inauguraciju predsjednice.
"Nije ona osobno pozivala osobe na svoju inauguraciju, to radi određeni protokol. Bitne su sigurnosne službe, one trebaju Predsjednici to reći. Ona im kaže koga želi pozvati, a služba joj treba reći - možda nije politički oportuno jer je netko pod mjerama.", pokušao je Šeks opravdati predsjednicu.
Napad na HRT
"Legitimno je pravo Tomislava Karamarka izražavati nezadovoljstvo ravnateljom HRT-a Goranom Radmanom, ali on kao potpredsjednik Vlade uz to mora pokrenuti demokratke mehanizme kako bi došlo do eventualnih promjena." HRT treba učiniti medijskim servisom neovisnim o vladajućoj politici, izjavio je Šeks govoreći o napadima Karamarka na HRT.
Hasanbegović
"Zbog grijeha mladosti ne može ispaštati do kraja života", rekao je Šeks komentirajući ministra kulture Zlatka Hasanbegovića. "Ogromni su pritisci na premijera da razriješi ministra kulture. Oni su koordinirani iz zemlje i iz inozemstva i premijer bi sve trebao uvjeriti da se kod Hasanbegovića radilo o grijesima iz mladosti", izjavio je Šeks.
Stanković ga je podsjetio da je i on svojedobno kazao da antifašizam nije temelj naše države. Šeks je to odbio, rekavši da je to bio samo naslov.
"Ja sam rekao da je Domovinski rat temelj Hrvatske. Ova Hrvatska država se temelji na antifašizmu. Spomenut ću Tuđmanov govor od 22. lipnja 1994. kad je rekao da je obilježavanje ovog dana pokazatelj da je Hrvatska nastala na temelju antifašističke borbe", kazao je.
Šeks je izrazio uvjerenje da će koalicija Mosta i HDZ-a uspjeti prvenstveno jer ni jednima ni drugima ne bi odgovarali prijevremni izbori. Održanje na vlasti jači je eliksir od bilo čega, rekao je.
Ustvrdio je ipak da je nova vlast u velikom previranju. "Glavna poluga vlasti je HDZ, plus Most, a Most je grupacija vrlo heterogenih osobnosti koje nemaju svijest o tome da moraju nastupati disciplinirano. Oni misle da su u isto vrijeme i stranka i slobodni strijelci."
Zato se događaju stvari kao što je bila situacija oko imenovanja Ostojića. "To je ozbiljna pukotina u funkcioniranju Vlade, to nije mala stvar", ocijenio je.
Ipak, drži da će se održati na vlasti: "Svi će se kloniti loma i novih izbora, održanje na vlasti jači je eliksir od bilo čega" kazao je Šeks.
Stanković je Šeksa upitao i o njegovom odnosu prema moći.
"Vlast ima opijajuću moć pa ljudi izgube sve kriterije. Bilo je toga i kod mene kada sam nekritički, opijen svojim uspjehom, procjenjivao sebe i svoju ulogu prevelikom. Recimo, to je bilo kad sam ušao u pogrešnu bitku s novinarima i kad sam vjerovao da tu bitku mogu dobiti. Mislio sam da su neki novinari zapravo propagandisti koji rade protiv HDZ-a. No sve mi se to na kraju vratilo sto puta jačim udarcima" rekao je.
"Identificirati, locirati, uhititi, transferirati"
Voditelj je Šeksa upitao i za dva stara slučaja, slučaj obitelji Zec i njegovu rečenicu o lovu na Gotovinu. Kazao je da se u slučaju obitelji Zec već 25 godina bori protiv laži koja se stalno servira, da je kao tužitelj napravio proceduralnu grešku zbog koje su se izvukle ubojice obitelji Zec, kao i da nije podnio žalbu.
"Stotinu puta sam to ponovio. Proceduralna greška je nastala kod dežurnog istražnog suca. Ta presuda je došla 5.11.1992., a ja sam prestao biti tužitelj 10.8. te godine. Strahovito mi je žao te djece, obitelji i zločina. Žao mi je što odgovorni nisu došli pod lice pravde , ali ne prihvaćam nikakvu odgovornost, ni moralnu ni bilo kakvu drugu", kazao je Šeks.
Na pitanje o rečenici da generala Antu Gotovinu treba "identificirati, locirati, uhititi, transferirati", Šeks je kazao ono što je već govorio u javnosti, a to je da da je on samo ponovio zaključke sa sastanka Vijeća za nacionalnu sigurnost.
"Mene su novinari pitali hoće li biti smetnja ulasku Hrvatske u EU to što je Gotovina u bijegu. To što sam rekao je bio dio sa sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost i ja sam samo ponovio zaključke sastanka", rekao je Šeks. Na pitanje voditelja što je tu zapravo sporno, zašto se brani, Šeks je kazao da je sporno to što on nije autor te izjave.