ŠEF UDRUGE BANAKA ODGOVORIO NA KRITIKE DA BI TREBALI PONIJETI VEĆI TERET KRIZE: /

'Očekujemo velike gubitke...'

Image
Foto: Pixsell

Tek trećina zahtjeva za moratorijem je do sada pozitivno riješeno

24.4.2020.
7:50
Pixsell
VOYO logo

Predsjednik Udruge banaka, Zdenko Adrović za N1 je rekao kako je ako je primljeno oko 39 tisuća zahtjeva građana za moratorijem na kredite, od kojih je do sada 13 tisuća pozitivno riješeno. Dodaje kako je moratorij uglavnom na šest mjeseci, tj, kako je to standard.

Banke će nuditi i manje anuitete

"Moratorij od godinu dana nije potreban za sve građane kojima će se vratiti primanja na pred krizno razdoblje, ovo je elastičnije za građane i nakon krize, bitnije je da banke restrukturiraju kredite", kaže Adrović, koji uvjerava kako će se onima kojima primanja ostanu smanjena banke ponuditi i prilagođene, manje anuitete uz nešto dulji rok otplate. "Treba reći i da je sve ovo bez plaćanja kamata, one se ne naplaćuju nego se obračunavaju, zbrajaju i stavljaju na kraj obračunskog razdoblja", ističe Adrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovara na kritike kako bi banke trebale ponijeti veći teret krize. Prije svega je istaknuo kako se kamate tijekom moratorija ne naplaćuju nego se „ obračunavaju, zbrajaju i stavljaju na kraj obračunskog razdoblja", te ističe kako „banke u ovoj godini neće ostvariti nikakvu dobit“.

'Očekujemo velike gubitke'

„Očekujemo velike gubitke uz povećane rezervacije, mi ovdje radimo što je dobro i što možemo, ukinuli smo naknade na bankomatima, iako tu imamo troškove. Ostavili smo prekoračenja, a donacija dali više od 11.5 milijuna kuna", nabraja predsjednik bankarske udruge. Ističe i kako bi, kada bi banke još više podmetnule leđa, „bilo teško očekivati da ogromni iznosi sredstava budu na raspolaganju građanima za obnovu nakon virusa i potresa, privatnim tvrtkama, državi…“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže kako se pripremaju za razdoblje oporavka, gdje će turistički sektor trebati najveću podršku.

"Ovih dana su potpisani ugovori, starta se s HBOR-om i njegovim programima, tu su 3-4 vrste kredita, gro zahtjeva je iz turističkog sektora, s državom se pregovara oko nekoliko paketa financiranja."

Nema ekstra profita

Rekao je i da , s obzirom da se bliže izbori, neki političari prozivajući banke ostvaruju svoje ciljeve.

"Banke u Hrvatskoj ne ostvaruju ekstra profite, on je ispodprosječan. Veći je Sloveniji i BiH, u Mađarskoj je dva puta veći, nema ekstra dobiti", ponavlja Adrović uz poruku građanima da će se banke prilagoditi i da nema razloga za nervozu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo