Osječani su u panici, barem sudeći prema komentarima na društvenim mrežama. Kao što su mnogi mogli zamijetiti, počela je sezona komaraca, ali građani Osijeka te male krvopije nažalost jako dobro "poznaju". Scene s komarcima definitivno pozivaju na uzbunu pa se Osječani pitaju: ima li spasa?
"U 5 ujutro usisavala sam komarce sa stropa; stubište zgrade crni se od komaraca; zidovi mi izgledaju kao tapete s bogatim uzorkom komaraca. Jučer sam oko podneva pokušala sjediti u hladu u parku, odjednom su mi noge bile pune komaraca, morala sam pobjeći. Zbog komaraca ne smijemo ni pomišljati na večernje uživanje u vrtu. Dijete smo zbog uboda morali odvesti pedijatru...", samo su neki od statusa koje su pisali komentirajući najezdu komaraca, prenosi Glas Slavonije.
'Sve je u skladu s nalozima struke'
U gradskoj upravi tvrde kako se u Osijeku radi sve u skladu s nalozima struke, točnije monitoringa i preporuka stručnjaka iz Zavoda za javno zdravstvo. Kažu da je Zavod za javno zdravstvo plaćen da provodi nadzor ličinki i odraslih komaraca, oni crtaju karte s brojnošću populacije i izdaju preporuke za tretiranje.
"Oni definiraju gdje se treba tretirati, a zakon koliko, na kojoj površini i čime tretirati - i mi se držimo isključivo zakona. Ne mogu ja kao dogradonačelnik tražiti da se provode dodatni tretmani samo zato jer osobno procjenjujem da je u gradu previše komaraca. To bi bilo neodgovorno i zašto onda uopće plaćamo struku. Za sve preporuke struke mi izdajemo naloge za tretiranje, ali problem nije Osijek, nego Kopački rit i općine u okolici Osijeka, koje ne rade ništa. Grad Osijek je jedan od rijetkih koji poduzima sve, sam sve financira i radi sve isključivo po zakonu kada su u pitanju komarci", komentirao je za Glas Slavonije dogradonačelnik Boris Piližota.
Izvor komaraca u Osijeku nije samo Kopački rit
Izvor problema s komarcima u Osijeku nije samo Kopački rit već i veliko močvarno područje rukavca rijeke Drave poznatije kao Halaševo u općini Darda objašnjava i dr. sc. Dario Brdarić iz ZZJZ-a.
"Budimo svjesni da je Osijek okružen močvarama i rukavcima Drave i Dunava, a nakon duljeg niza godina imamo poplavnu godinu i situaciju u kojoj će dok god ne presuše poplavna područja biti problema s komarcima. Tijekom utorka radimo novi monitoring i već tijekom večeri dajemo naloge za nova tretiranja tijekom utorka i srijede. Kod prošlog mjerenja najveća brojnost zabilježena je u Sarvašu, gde smo metodom čovjeka klopke izbrojili 126 uboda u 15 minuta. Osim što radimo monitoring odraslih komaraca, radimo i monitoring ličinki. Prošlog tjedna je od 20 mjernih postaja samo njih šest bilo suho, a izdali smo tretiranja za larvicidne tretmane Halaševa, stare Drave i Karašice. Treba znati da je Halaševo jednak izvor komaraca kao i Kopački rit, stoga tretiranja trebaju biti i u općinama oko Osijeka. Građanima možemo poručiti da se svakako dodatno zaštite repelentima koji odbijaju komarce. U slučaju da se ovakvo vrijeme nastavi, možemo očekivati isušivanje poplavnih područja, te smanjenje brojnosti komaraca od srpnja", objašnjava dr. sc. Brdarić.
Oko Osijeka se skoro ne tretiraju komarci
Kada je riječ o općinama, iz osječke gradske uprave potvrđuju da nema tretiranja komaraca. Romano Kristić, pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo Grada Osijeka, kaže da tretmani i utrošeni novac u Osijeku znače da je u gradu brojnost manja i za 70 posto od one u okolnim općinama, ali nažalost i dalje previsoka.
"Treba pitati ljude u Kopačevu, Erdutu, Batini ili Petrijevcima kako žive. Da kod nas svi poštuju zakon, sve bi bilo u redu, ali samo šest jedinica lokalne samouprave u Osječko-baranjskoj županiji radi nešto po pitanju komaraca. Mi ne možemo biti šerifi i raditi protiv zakona. Izvođači po našem nalogu sami određuju intenzitet dimljenja jer imaju kontrolu rezultata. No, ako rezultati nisu zadovoljavajući, ZZJZ dostavi negativno mišljenje i Grad ne mora platiti takvo tretiranje, a tretman se ponavlja o trošku izvođača. Dakle, ovdje nikome nije u interesu da radi nešto na svoju ruku, a na štetu građana, ali problem je što komarci nisu samo osječki problem", zaključuje pročelnik.
Ličinke tigrastog komarca
U ZZJZ-u kažu kako su ove godine već detektirali i ličinke tigrastog komarca. Tvrde da još nisu pronašli niti jednu odraslu jedinku, ali su uzorkovali ličinke i kada se izlegnu u laboratoriju, moći će objaviti njihovu prisutnost.
"Lani smo na području Našica detektirali još jednu invazivnu vrstu, a riječ je o japanskom komarcu. Mi smo spremni na mjere u slučaju da se pojavi groznica zapadnog Nila", naglašava dr. sc. Brdarić. Lani je u Hrvatskoj bolest zapadnog Nila laboratorijski potvrđena u 50 osoba, a najveći broj oboljelih je zabilježen u Osječko-baranjskoj županiji", govore iz ZZJZ-a.
Tretiranje komaraca od 12. do 14. lipnja
Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije proveo je 11. i 12. lipnja nadzor odraslih komaraca na području grada Osijeka. Sukladno rezultatima nadzora i povećanim brojnostima jedinki odraslih komaraca, izdane su preporuke za tretmane dezinsekcije odraslih komaraca na području cijelog grada Osijeka. Tretmani će se izvršiti u razdoblju od 12. do 14. lipnja 2019., piše Osijek031.