The Economist: Sanadera bi uskoro mogli uhititi

Atmosfera u Zagrebu je grozničava. Obilno se nagađa da će Ivo Sanader, bivši hrvatski premijer, uskoro biti uhićen, piše u svom tiskanom izdanju ugledni britanski list The Economist.

26.11.2010.
12:04
VOYO logo

Nagađanja o Sanaderovom uhićenju povezuju se, dakako, s Mladenom Barišićem, koji je uhićen u rujnu i prema medijskim napisima je kazao istražiteljima da je Sanaderu donosio vreće pune novca koje su izvučene iz javnih poduzeća putem PR tvrtke s kojom je Vlada često poslovala.

Sanader čvrsto odbacuje sve optužbe, a čak je i pisao predsjedniku Europske komisije Joséu Manuelu Barrosu da bi mu se požalio na politički progon, navodi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije vjerojatno da će mu pomoći. Godinama Bruxelles traži od Hrvatske borbu protiv kriminala i korupcije. Sanader je podnio ostavku na mjesto premijera 2009. godine bez objašnjenja kojemu se može vjerovati. Promovirao je na to mjesto prilično samozatajnu figuru iz stranke, Jadranku Kosor, računajući da će moći vladati iz sjene. Sada tvrdi da je to bila greška. Nedavno je ponovno zauzeo svoje mjesto u parlamentu, a pojedinci smatraju da je to bilo najvećim dijelom u svrhu osiguravanja imuniteta od kaznenog progona", opisuje Economist zatečeno političko stanje.

'Optimistično je tvrditi da će Hrvatska zatvoriti pregovore u prvoj polovici 2011. godine'

Napominju kako borba protiv korupcije u Hrvatskoj, koja je već "uzela nekoliko većih skalpova", dolazi u vremenu kada država zatvara dugotrajni proces pridruživanja Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrvatska se nada da će zatvoriti pregovore u prvoj polovici sljedeće godine, a da će referendum kojim bi se članstvo potvrdilo provesti u drugoj polovici godine. Međutim, pojedinci smatraju da je takav raspored događanja previše optimističan. Hrvati su demoralizirani", navodi Economist.

Gallupovo istraživanje na koje se pozivaju da potkrijepe tu tezu, ustanovilo je da čak 70 posto Hrvata ne odobrava poteze političkih vlasti, a 89 posto misli da korupcija prevladava u Vladi, dok samo 38 posto njih glasalo bi za ulazak u EU, a njih 43 posto glasalo bi protiv. Vlada se istovremeno, na opušten način, poziva na druge ankete po kojima 60 posto Hrvata podržava ulazak u EU.

Pravosuđe i policija nezavisni, ekonomija na putu katastrofe

Istrage barem pokazuju da su pravosuđe i policija nezavisni, ali EU lideri bi mogli dopustiti da se slučajevi vezani za korupciju razvijaju svojim tijekom prije nego prime Hrvatsku kako bi se uhvatili i moćnije figure.

"Kao da ovo nije dovoljno loše pa je i ekonomija u iznimno teškom stanju. Prošlogodišnji BDP koji se smanjio za 6 posto, ove godine će pasti za još dva posto, iako je državni proračun za sljedeću godinu veselo najavljuje da će BDP u 2011. godini rasti 1,5 posto. Guverner narodne banke Željko Rohatinski kaže da je ga je predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet upozorio da je Hrvatska na putu katastrofe. Vlada je počela raditi rezove, ali to je daleko od onoga što je potrebno za smanjivanje prevelikog javnog sektora", navodi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba neobično tiha, nada se MMF-u

Što se opozicije tiče, Economist je ocjenjuje kao "neobično tihu" unatoč tome što su četiri stranke oporbe ovoga tjedna formirale predizborni pakt i nešto ranije imale "zagonetni neuspješan pokušaj izglasavanja nepovjerenja Vladi u parlamentu".

Navode izjavu analitičara Višeslava Raosa, koji tvrdi da "niti jedna stranka nema hrabrosti učiniti ono što je potrebno", ali i da neki drugi analitičari smatraju da je zadnja stvar koju oporba želi jest pad Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nadaju se da će doći Međunarodni monetarni fond koji će srezati budžet i narediti masovna otpuštanja, a onda da će preuzeti vlast i za sve okriviti prethodnu Vladu", zaključuje se u članku.

Vezani članci:

arti-201010011035006 arti-201010010128006 arti-201010270478006 arti-201010140193006 arti-201011110033006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo