OPREZ! /

Pronađena salmonela u pilećim fileima koji su uvezeni u Hrvatsku iz BiH

Image
Foto: Shutterstock

U pripremi je dokumentacija koja će biti dostavljena na daljnje postupanje mjerodavnim inspekcijskim tijelima u BiH

15.11.2024.
8:44
Shutterstock
VOYO logo

Agencija za sigurnost hrane BiH je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) obaviještena da je u pilećim fileima porijeklom iz BiH, koji su izvezeni na hrvatsko tržište, utvrđena prisutnost bakterije Salmonella Enteritidis.

Obavijest je kroz EU RASFF procesuirana 14. studenog, navode iz agencije za Klix.ba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pripremi je dokumentacija koja će biti dostavljena na daljnje postupanje mjerodavnim inspekcijskim tijelima u BiH te će se o detaljnijim informacijama oglasiti nakon što inspekcija poduzme mjere iz svoje nadležnosti.

Agencija nije obaviještena da je u sklopu redovitih službenih kontrola utvrđena prisutnost navedene bakterije u proizvodima koji se nalaze na tržištu Bosne i Hercegovine niti je takva informacija zaprimljena od subjekta u poslovanju s hranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POTVRĐENA ZARAZA /

Salmonela je štetna za djecu i starije, iz klinike poručuju: 'Može biti smrtonosna!'

Image
POTVRĐENA ZARAZA /

Salmonela je štetna za djecu i starije, iz klinike poručuju: 'Može biti smrtonosna!'

Kako su naveli, Ured za veterinarstvo BiH je nadležan za subjekte u poslovanju s hranom životinjskog porijekla te nadležni organi entiteta i Brčko distrikta i inspekcijski organi.

"Ako subjekt u poslovanju s hranom zna ili opravdano sumnja da hrana koju je uvezao, proizveo, preradio, stavio na tržište ili distribuirao, ne udovoljava zahtjevima zdravstvene ispravnosti, dužan je, sukladno članku 27. Zakona o hrane ('Službeni glasnik BiH', broj 50/04), odmah spriječiti stavljanje hrane na tržište, odnosno u slučajevima kada proizvod nije više pod njegovom neposrednom kontrolom o tome odmah obavijestiti mjerodavna tijela. Ako je hrana već stigla do potrošača, subjekt u poslovanju s hranom mora učinkovito i tačno obavijestiti potrošače o razlozima za njeno povlačenje, i ako je potrebno, od potrošača tražiti povrat hrane kojom su već opskrbljeni, kada ostale mjere nisu dovoljne za postizanje visoke razine zaštite zdravlja", navodi se u odgovoru za Klix.ba.

POGLEDAJTE VIDEO: Afera salmonela: 'Domaće meso je sigurnije, kupci moraju čitati deklaracije, ali proces plasiranja na police mora se pooštriti'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo