SAD su još u siječnju prošle godine upozorile hrvatski državni vrh s mogućim preprekama koje stoje na putu kupovine borbenih zrakoplova F-16 od Izraela, a o tome su uputile i tzv. non-paper, dokument "bez potpisa" kakav je inače uobičajen u diplomatskoj praksi. Taj je dokument tada stigao u Ured predsjednice, a to je u petak, u svojoj emisiji "Bujica" objavio Velimir Bujanec tvrdeći da je Kolinda Grabar Kitarović bila upoznata s mogućim problemima u realizaciji tog posla s Izraelom.
Da je američki non-paper stigao na Pantovčak u siječnju prošle godine, potvrdio je za Jutarnji list izvor blizak predsjednici. Drugim riječima, državni i vojni vrh bili su još prije godinu dana upoznati s uvjetima koje su SAD postavile kada je u pitanju prodaja modificiranih borbenih zrakoplova F-16 od Izraela, što se proteklih tjedana pretvorilo u skandal koji prijeti propašću tog bombastično najavljenog posla.
SAD još u rujnu 2017. postavile uvjete Izraelu
Posve je izvjesno da je dokument, čiji je primitak potvrđen u Uredu predsjednice, morao stići i do Ministarstva obrane koje je izravno odlučivalo o kupnji zrakoplova. Sugovornik Jutarnjeg lista istaknuo je da je non-paper na dvije stranice sadržavao tehničke detalje koje na Pantovčaku nisu razmatrali jer su posao vodili drugi.
"Predsjednica se nikada nije miješala u odluku koji će avioni biti kupljeni. Ona je i za vrijeme posjeta Americi i Švedskoj samo pozvala da se zainteresirani jave na natječaj, i ništa više", kazao je izvor blizak predsjednici.
Jutarnji list piše, pozivajući se na tvrdnje svoga neimenovanog sugovornika, da je američka strana još u rujnu 2017. godine, u vrijeme kada je Izrael sastavljao ponudu Hrvatskoj, Izraelcima poslala dokument s navedenim tehničkim uvjetima pod kojima mogu prodati zrakoplove Hrvatskoj ako pobijede na natječaju. S tim je dopisom navodno bila upoznata i hrvatska strana.
I Lockheed Martin pravovremeno upozorio
Te svoje stavove i tehničke uvjete Izraelcima, američka je strana ponovila i u non-paperu upućenom hrvatskom državnom vrhu koji je, logikom stvari, tada trebao zatražiti objašnjenja od Izraela. Jutarnji list podsjeća da je ministar obrane Damir Krstičević u srpnju 2017. bio u Washingtonu i, prema tvrdnjama nekih medija, s tadašnjim američkim ministrom obrane Jamesom Mattisom riješio dvojbe oko zrakoplova. U rujnu 2017. Izrael je obavijestio hrvatsku stranu o dobivenom odobrenju Washingtona za javljanje na hrvatski natječaj. Nakon toga hrvatski državni vrh očito nije smatrao potrebnim preispitivati američke stavove niti tražiti dodatna pojašnjenja od Izraela.
Jutarnji list piše i o pismu američke tvrtke Lockheed Martin (proizvođača F-16) upućenom MORH-u u prosincu 2017. godine, a u kojem ističu da neće dati dozvolu za prodaju izraelskih zrakoplova F-16 Hrvatskoj niti isporučivati rezervne dijelove jer su Izraelci na tim zrakoplovima izveli preinake za koje oni, kao proizvođač, ne mogu odgovarati.