MIKULIĆ POKRENUO BAGERE /

Ruše se bespravni objekti u Istri, a vlasnica iz Pakraca tvrdi da ima 'papire'. Glavni inspektor otkrio što će biti sa stvarima iz srušenih nekretnina

Image
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

Riječ je o akciji rušenja bespravno sagrađenih objekata, konkretno, njih 14

8.3.2023.
13:32
Srecko Niketic/PIXSELL
VOYO logo

Rušenje bespravno sagrađenih objekata započelo je u srijedu ujutro na području grada Rovinja u nazočnosti glavnoga državnog inspektora Andrije Mikulića, koji je još jednom pozvao gradove i općine na suradnju te da što brže riješe predmete koje su zaprimili.

Riječ je o akciji rušenja bespravno sagrađenih objekata, konkretno, njih 14 koja je najavljena još ranije, a u srijedu je krenula njena realizacija u sklopu koje su na području Istre u tijeku i pojačani inspekcijski nadzori, posebno na području Vodnjana, Bala, Ližnjana i Medulina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Stigao i Mikulić /

Ruše se bespravni objekti u Istri

Image
Stigao i Mikulić /

Ruše se bespravni objekti u Istri

Jutros je u Rovinju, na Štanjeri, srušen objekt koji je, kako doznaje Glas Istre, u vlasništvu žene iz Pakraca koja radi u Italiji. Njezin odvjetnik Dubravko Zeljko koji je nazočio rušenju, kazao je da se ne slaže s rušenjem, rekavši da vlasnica ima Rješenje o izvedenom stanju iz 2017. godine.

A prema prijašnjim najavama, na području Umaga će se rušiti tri objekta, pet u okolici Rovinja te šest na području Ližnjana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pojačani inspekcijski nadzori su u Istri, posebno na području Vodnjana, Bala, Ližnjana i Medulina. Obavljeno je više od 100 nadzora, i evo upravo danas je zatvoreno 100. gradilište", rekao je glavni državni inspektor Andrija Mikulić dodavši kako je zakon jasan i vrijedi za sve.

Provjerena dokumentacija

Napomenuo je i da su prije rušenja provjerili dokumentaciju objekata, i u pojedinim slučajevima utvrdili čak i falsificiranu dokumentaciju. 

Mikulić je pozvao jedinice lokalne samouprave na suradnju te na brže rješavanje predmeta bespravne gradnje jer se, kako je istaknuo,  "ponajviše zajedničkim zalaganjem može stati na kraj bespravnoj gradnji".

Dodao je da da su bespravni graditelji u Istri, konkretno, dva, počeli sami uklanjati objekte, a još tri su u fazi uklanjanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

"Prije nego idemo na zadnje rješenje o izvršenju, apsolutno se kontroliraju svi dokumenti u predmetu. U nekoliko predmeta smo ustanovili da dokumenti koji su predani da bi se potencijalno nešto moglo legalizirati, nisu bili izdani od tijela čije su zaglavlje nosili. To smo pitali i nadležna tijela i oni su nam potvrdili da su to dokumenti koje oni nikad nisu izdali. Dakle radi se vjerojatno o falsifikatima i te slučajeve smo prijavili nadležnim tijelima", kazao je Mikulić.

Naplaćeno 1,4 milijuna eura kazni

"Vodilo se računa o svemu, pa tako i o tome da objekti koji će se rušiti, nisu jedina adresa bespravnih graditelja", istaknuo je Mikulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovarajući na pitanje novinara, Mikulić je rekao da je od travnja 2019. godina u Istri naplaćeno 1,4 milijun eura kazni za bespravnu gradnju, a 130 objekata je uklonjeno dok je u istom razdoblju u Hrvatskoj naplaćeno šest milijuna eura kazni, a uklonjeno 935 bespravno sagrađenih objekata. 

Image
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

Napomenuo je da će uklanjanje nelegalnih objekata trajati "određeni broj dana", a sve stvari nađene u objektima koji su predviđeni za rušenje se popisuju i odnose u skladište gdje se čuvaju određeni broj dana.

Glavni državni inspektor je još jednom pozvao gradove i općine na suradnju i kooperativnost. Također ih je pozvao da što brže riješe predmete koje su zaprimili i što prije izdaju rješenja o izvedenom stanju kako bi građevinska inspekcija mogla postupati.

"Krenuli smo, i ne odlazimo. U Istri je trenutno sedam ili osam inspektora koji operativno rade", poručio je Mikulić.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo