nova afera /

RTL otkriva korupciju u HAC-u: dio novca od cestarina na naplatnim postajama se krade

Kroz naplatnu postaju Bregana tijekom lipnja, srpnja i kolovoza prošle godine - prošlo je čak 40.566 vozila od kojih HAC i HAC ONC iz nekog razloga nisu inkasirali niti jednu kunu cestarine.

8.6.2017.
19:05
VOYO logo

Turistička sezona razdoblje je u kojem prezadužene Hrvatske autoceste zarade glavninu prihoda od cestarine koji na godinu iznose oko milijardu i pol kuna. No, podaci o prometu vozila do kojih je došao RTL, bude sumnju da se dio novca od cestarina na nekim naplatnim postajama - zasad neometano potkrada. 

Curi li dio novca od cestarine na naplatnim postajama u nečiji džep? Sumnju u to budi primjer s Bregane – gdje na naplatnoj kućici samo ljeti Hrvatske autoceste zarade 9 i pol milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz naplatnu postaju Bregana tijekom lipnja, srpnja i kolovoza prošle godine -  prošlo je čak 40.566 vozila od kojih HAC i HAC ONC iz nekog razloga nisu inkasirali niti jednu kunu cestarine. Jasno je to iz podataka koje smo uspjeli prikupiti. 

Na Bregani je u tom razdoblju HAC ONC zabilježio milijun i 447 tisuća transakcija, dakle naplaćenih računa. No istovremeno, RTL doznaje da je brojač prometa izbrojao prolazak 40 tisuća vozila više. Pomnožimo li to s cestarinom koja iznosi od 4 do 25 kuna – brojka se penje do milijun kuna. Čak ni šef cestarskog sindikata ne isključuje mogućnost da je dio tog novca netko od zaposlenika cestarske tvrtke vozačima uredno naplatio, ali ga zadržao za sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jasno da postoji mogućnost i nekakve eventualne malverzacije, ali ono što sad mi trebamo napraviti na ovaj podatak, on je alarmantan- je da unutarnja kontrola i neka kontrola izvan poduzeća bi trebala provjeriti točno o čemu se radi, i ukoliko se radi o nekim malverzacijama – njih treba što prije zaustaviti.  Treba vidjeti kako vratiti ta sredstva, tko je to napravio I kazniti takve počinitelje", kaže Mijat Stanić, predsjednik nezavisnog cestarskog sindikata.

Uprava HAC-ONC-a ima drukčije objašnjenje za spornih 40 tisuća vozila. Tvrde da su sve to vozila kojima se cestarinu nije ni moglo naplatiti. 

Primjerice  gospodarska vozila HAC ONC-a koja dnevno nekoliko puta dnevno prolaze predmetnu dionicu i evidentirana su na mjernoj petlji brojača, ne napuštaju autocestu i samim time nisu zabilježena u sustavu naplate. Također i vozila djelatnika koji rade na naplatnoj postaji,  ne ulaze u sustav naplate kao ni korisnici koji se okrenu neposredno prije naplatne postaje. Zatim vozila s priključcima, gdje može doći do pogreške u očitavanju u brojaču.

Neki stručnjaci smatraju da takvo opravdanje ne drži vodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije ni manipulacija, ni netransparentno vođenje naplata autocesta, nego to je čista krađa za koju netko treba odgovarati", kaže Robert Spudić, stalni sudski vještak za cestovni promet.  
I to ne bi bilo prvi put. Prije nekoliko godina,13 blagajnika HAC-ONC-a dobilo je otkaze nakon što je nalaz unutarnje kontrole dokazao da su potkradali novac od cestarine na kojoj se godišnje obrne dvije milijarde kuna. To je do danas, barem službeno - ostao jedini takav slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo