u užasnim uvjetima /

Riječki pomorci mjesecima zatočeni u Angoli pod lažnim optužbama: 'Hrvatska nije učinila ništa!'

Image
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL/ILUSTRACIJA

Njihove nevolje započele su 24. ožujka, kada su brodom Sutton Tide uplovili u luku Soyo u Angoli, a odmah ih je opkolilo 50-ak policajaca

13.6.2017.
10:36
Goran Kovacic/PIXSELL/ILUSTRACIJA
VOYO logo

Dvojica riječkih pomoraca, zapovjednik D.J. i prvi časnik V.M. već su tri mjeseca zatočeni u Angoli pod lažnim optužbama za krađu brodskog goriva, piše Novi list.

Pomorci su smješteni u katastrofalnim uvjetima, uskraćene su im osnovne informacije, a sudbina im je neizvjesna. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomorci tvrde kako policija prije njihova uhićenja i odvođenja u pritvor nije predočila nikakve dokaze koji bi ih stavili u nepovoljnu poziciju. Primoravani su potpisivati dokumente na portugalskom jeziku koji ne razumiju, a hrvatska diplomacija nije učinila gotovo ništa da ih zaštiti od nepravednog progona.

Njihove nevolje započele su 24. ožujka, kada su brodom Sutton Tide uplovili u luku Soyo u Angoli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dočekalo više od četrdeset policajaca, zajedno s predstavnicima naše kompanije. Počeli su pretragu komandnog mosta, sve su rastavili i ispreturali, a zatim su prešli na pretragu kabina posade, iako nam nitko nije rekao zbog čega pretražuju brod. Nisu nam pronašli ništa sumnjivo ni ilegalno, no ipak su nas pritvorili i odveli na ispitivanje."

Tad su shvatili da ih se optužuje za krađu 104 kubična metra brodskog goriva. Drugog dana smješteni su u hotel loše kvalitete, gdje je došao policijski zapovjednik koji je od njih zatražio da potpiši neke 'nebitne dokumente' na portugalskom. Pomorci su to odbili, a na kraju su shvatili da se radi priznanju za počinjenje kaznenih djela. 

"Optužba nas je teretila i da smo spornog datuma na 11 sati isključili uređaj za automatsku identifikaciju broda(AIS), koji bilježi poziciju, kurs i ostale podatke, što se pokazalo neistinitim, jer smo kolege koji su preuzeli brod nakon našeg zadržavanja, zamolili da pošalju ispis s uređaja, koji se ne može prepravljati , a koji je pokazao da je bio isključen na manje od sat vremena", prisjetili su se. 

Zanimljivo, u trenutku počinjenja navodnog kaznenog djela krađe goriva, brod je bio u charteru za tvrtku Total, pa je i gorivo bilo vlasništvo te tvrtke, a ne kompanije Sonatide, koja je pomorce prijavila. Prema e-mailu koji je prvi časnik uputio Sindikatu pomoraca Hrvatske, tvrtka Total nije utvrdila nikakve nepravilnosti niti se žalila da nedostaje određena količina goriva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Događalo se jos jako puno stvari koje dokazuju da se cijeli ovaj proces vodi illegalno. Jedina svrha ovoga slučaja je da se nas kao strance, bijelce zatvori u zatvor ili da im damo novce. Za sada službeno se nisu izjasnili o tome. O svemu je obaviješteno veleposlanstvo u Lisabonu i glavni tajnik sindikata pomoraca Hrvatske Predrag Brazzodura, isto tako obaviještene su sve međunarodne agencije. Vjerujem i zahvalan sam da svi uključeni rade i trude se za našu pomoć, ali za sada mi smo još uvijek na istome mjestu", napisao je jedan pomorac u pismu redakciji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo