Nakon što je u javnost procurilo kako Vilim Ribić živi u luksuznoj vili od 250 kvadrata, izgrađenoj na zemljištu u Gornjem Vrapču kojeg je kupio 2014., pojavile su se informacije o njenoj cijeni, ali i izvođaču radova. Naime, šef Matice hrvatskih sindikata je nedovršenu vilu platio svega 90.000 eura. Agent za nekretnine tvrdi kako je to nerealna cijena.
"Ne, to sigurno nije tržišna cijena. Niti danas niti na kraju 2014. godine. Pa to je u biti samo cijena zemljišta sa svom dokumentacijom i davanjem za komunalni doprinos, projektiranjem i priključcima. Nikako nije tržišna cijena roh-bau vile od 250 četvornih metara 90.000 eura", rekao je vlasnik agencije za nekretnine s višegodišnjim iskustvom.
Sindikalna stanogradnja
Kako je Ribić prošao tako jeftino? Odgovor se krije u njegovim ranijim istupima. On je zagovornik modela sindikalne stanogradnje po kojem članovi dobivaju stanove po cijenama nižima od tržišnih, a investitori sigurne kupce stanova. Jedan od investitora je i Zoran Kovač, koji sa svojim tvrtkama već godinama ima ekskluzivno pravo na građenje sindikalnih stanova. Dosad su podignute stotine stanova, a Kovač je vlasnik grupe Sigma, koja se, između ostalih tvrtki, sastoji i od tvrtke Matica stanogradnja. Nju je osnovalo devet sindikata, a među njima je i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, gdje se Ribić s funkcije predsjednika prebacio u fotelju tajnika, doznaje 24sata.
Kovač je direktor i tvrtke Sindikat gradnja koja je izgradila Sindikalni dom na Trešnjevci, što je također investicija koju je pokrenuo Ribićev sindikat. Dakle, poslovna veza Ribića i Kovača traje već više od desetljeća. Zbog jeftinog posredovanja za svoj novi, raskošan dom, Ribić bi se mogao naći u sukobu interesa, jer je odlučivao o investicijama koje su na kraju povjerene Kovačevim tvrtkama.
Njegova je vila još uvijek upisana kao oranica, iako se radi o objektu s 250 kvadrata neto površine na parceli od 1285 kvadrata. Vila je jednim dijelom ukopana u brdo, a na toj parceli više nema tereta, iako ga je bilo. Naime, bilo je upisano 228.000 kuna kredita, kojeg je Ribić uspio otplatiti u svega pet godina.
Debelo ispod cijene
Sve je krenulo kada je u srpnju 2013. tvrtka Talaria, koju vodi Kovačeva sestra Ana, kupila za 43.000 eura zemljište na kojem se danas nalazi Ribićeva vila. Novac je osigurala tvrtka Metatron Domus, koja više ne postoji, ali joj je vlasnik bio Zoran Kovač. Ta je hipoteka bila upisana na zemljište sve dok Ribić nije potpisao svoj ugovor 30. prosinca 2014. godine.
U ugovoru stoji da će on preuzeti objekt u roh-bau fazi izgradnje za 90.000 eura u što spada, cijena zemljišta, svi priključci te kanalizacija, ali i projekt s troškovnikom koji precizira koliko je Ribiću potrebno novca da dovrši vilu. Stručnjaci tvrde da za objekt od 250 kvadrata samo komunalni doprinos košta 20.000 eura. Projektanti tvrde da projekti za izgradnju takve vile koštaju oko 15.000 eura.
Zanimljivo, u ime tvrtke Talaria ugovor je potpisao tadašnji direktor Predrag Milošević. Bivši potpredsjednik Vlade i sadašnji saborski zastupnik HDZ-a, Domagoj Ivan Milošević ranije je surađivao s Kovačem, ali negira da mu je Predrag Milošević u rodu već da se radi o "suprugu sestre njegova bivšeg poslovnog partnera Kovača." Dodao je o kako nije bio uključen u projekt izgradnje Ribićeve vile.
Sve isplatio u šest mjeseci
Zanimljivo, Ribić je svih 90.000 eura isplatio već u svibnju 2015. nepunih šest mjeseci nakon potpisivanja ugovora. Još zanimljivije je to što Ribić novac nije uplatio direktno Talariji, već "asignacijom" nekom trećem, iako iz ugovora nije vidljivo kome. Ribić je uspio ishodovati i promjenu projekta i dozvole, kojom je vila dobila sadašnji oblik i površinu, što znači da je objekt "izgubio" gornju etažu te sada ima podrum i prizemlje. Dobio je dozvolu i za garažu od 22 kvadrata. Iako je po ugovoru mogao upisati sve u zemljišne knjige, Ribić to dosad nije učinio.
Dvojica agenata za nekretnine procijenila su vrijednost Ribićeve vile. Iako se njihove procjene razlikuju, jasno je da je sindikalac jako dobro prošao.
"Zavisi naravno i od kvalitete gradnje i unutarnjeg uređenja, ali današnja tržišna cijena takvog objekta bi mogla biti 250 do 300 tisuća eura. Često se kod takvih investicija dogodi da koštaju puno više za izgraditi nego što se sada može prodati", procijenio je jedan agent, dok je drugi procijenio da bi se zbog lokacije i novogradnje ona možda mogla prodati i za više od 500.000 eura.
Projektanti su ranije iznijeli svoju procjenu troškova radova, prema kojoj bi izgradnja takvog objekta koštala između 1200 i 1500 eura po kvadratu. Ako se uzme neka srednja vrijednost gradnje, cijela bi investicija, bez komunalnog doprinosa i priključaka, iznosila oko 2,5 milijuna kuna. Jasno je da je vrijednost gradnje i sadašnja prodajna vrijednost Ribićeve vile daleko veća od 90.000 eura, koliko je on platio čovjeku koji je poznat po izgradnji sindikalnih stanova i Sindikalnog doma. Nijedan od njih dosad nije komentirao ovaj projekt.
Jedina imovina
Iako je tijekom dana bio nedostupan za komentare, sindikalist Ribić sve je komentirao za Jutarnji list. Tvrdi kako mu je ta kuća jedina imovina.
"U kuću u Gornjem Vrapču preselio sam se još 2016. Ja sam je kupio još 2015. u roh-bau fazi. Sindikalni stan u kojem sam do tada živio prodan je prošle godine, i to za 68 tisuća eura, dok je bio kupljen za 50 tisuća eura, a od kada sam se iselio nisam ga koristio ja, već drugi čelnik Sindikata povremeno.
Sve je savršeno čisto. Radim 30 godina i ova kuća je danas moja jedina imovina. Imam još godinu dana do mirovine i da imam ikakvog putra na glavi bio bi sakriven u mišjoj rupi, a ne bih ulazio u konflikte s domaćim imperijama. Stambeni prostor u kući velik je 98 četvornih metara, dok je u razini zemlje podrum. Za sve imam račune, majstori mi se ponekad smiju jer ništa ne želim platiti 'na crno' jer znam da od PDV-a žive naši članovi, a oni su i jedini kojima ću podnijeti izvješće o kupovini te kuće", poručio je Ribić.
Nakon objave ovog teksta reagirao je g. Vilim Ribić, a njegov demanti možete pročitati OVDJE.