Mimica: Stanje je katastrofalno!

7.1.2013.
9:30
VOYO logo

Potpredsjednici Vlade Neven Mimica i Branko Grčić predstavili su u Banskim dvorima rezultate "pretresa" financijskog stanja u problematičnim ministarstvima, zavodima, agencijama, javnim poduzećima te ostalim ustanovama obuhvaćenima posebnom revizijom koju je naručila Kukuriku vlada početkom prošle godine.

Novinare je nakon prezentacije zanimalo treba li jednostavno dovesti ljude mimo Vlade koji su u stanju uspostaviti novi sustav, budući da su potpredsjednici Vlade ustvrdili da nema vlade unutar ove države koja bi mogla riješiti dugovanja koja su zatekli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jest, stanje je katastrofalno, stanje je teško, no ono nije ništa lošije od onog što smo očekivali", odgovorio je Mimica na to pitanje, no odmah je dodao da se s analizom clean start zna što se treba konačno poduzeti da bi se problemi sistema počeli rješavati. "Restrukturiranje će se temeljiti i na nalazima ove analize", poručio je.

Na početku 2012. godine bilo je puno neevidentiranih dugova i gubitaka, što je praksa koja se mora zaustaviti, poruka je analize. Kao posebno velik problem istaknuta je činjenica da ne postoji jedinstveno računovodstvo u ministarstvima, tako da svako od njih svoje financije prikazuje (i frizira) na poseban način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- HRT - 333 milijuna kuna gubitaka, uz zaduženje od 418 milijuna kuna - HZZO - 5,7 milijardi kuna - Ministarstvo zdravlja - 677 milijuna neevidentiranih dugoročnih obveza - Ministarstvo obrazovanja , znanosti i sporta - 1,5 milijardi prenesenih obveza, uglavnom krediti - Ministarstvo gospodarstva - 255,5 milijuna kuna - Ministarstvo poljoprivrede - 570 milijuna kuna - Ministarstvo financija - 642,4 milijuna kuna - sektor pomorstva, prometa i infrastrukture - gubitak od 1,2 milijarde kuna, pored zaduženja od 68,8 milijardi kuna i 5,7 milijardi državnih subvencija

Časna riječ

"Rekli smo da nijedna vlada to ne može promijeniti preko noći ili u jednom mandatu, ali mi smo počeli", samouvjeren je Mimica, a Grčić je dodao da to jest posao za ovu Vladu i nove uprave po javnim poduzećima. "Spremni smo i odlučni", kazao je.

Ipak, ni nakon pobrojavanja brojnih dugova koje su naslijedili, nisu bili u stanju reći koliko je država ukupno u minusu. No svejedno znaju da iz te analize ne proizlazi činjenica da očijukamo s bankrotom.

"To ne proizlazi iz clean starta, nismo ni blizu", tvrdi Mimica dodajući: "Ovo je samo poticaj i pravac u saniranju stanja koje nije dobro."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puno nepoznanica

Nisu znali odgovoriti na pitanje kad će Hrvatska konačno početi otplaćivati glavnicu svojih dugova, a ne samo kamate, za koje je rečeno da će "do 2015. godine biti veliki problem". Također, nisu bili određeni niti što se tiče saniranja stanja u zdravstvu i hoće li biti rezanja osnovnih prava, što je stidljivo najavio šef Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Zdravstvo je, naime, uz poduzeća iz sektora prometa i infrastrukture, istaknuto kao jedan od krupnijih problema.

Val otkaza?

Ostali problemi, prema procjenama revizorskih kuća, trebali bi se rješavati masovnim egzodusima radnika iz javnih poduzeća, najprije hitnim izmjenama kolektivnih ugovora, a onda i prijevremenim umirovljenjima te otkazima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatskoj elektroprivredi i Hrvatskim šumama je dana smjernica da masu plaća smanje za čak 30 posto. Odljev 2.500 radnika iz Šuma bi trebao koštati oko 300 milijuna kuna, procjenjuju. Do 2016. godine Hrvatske bi autoceste prirodnim odljevom trebalo napustiti blizu dvije tisuće ljudi, a više od dvije tisuće trebalo bi samo restrukturiranjem otići iz HŽ Carga.

Clean start je, podsjetimo, projekt punog naziva "Analiza postojećeg stanja u državnim tijelima i trgovačkim društvima s konceptom poboljšanja efikasnosti upravljanja", a zapravo bi se treba zvati "Što nam je to u nasljeđe ostavio HDZ?"

Konzultanti sa strane

Voditelj projekta je Denis Petrović, koji je s Mimicom prezentirao rad revizije na evidencijama ministarstava, ali i Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatskog centra za razminiranje, Zavoda za mirovinsko osiguranje, Zavoda za zdravstveno osiguranje i Zavoda zapošljavanje, Hrvatske elektroprivrede, Hrvatskih voda, Hrvatskih šuma, Hrvatskih željeznica, Hrvatskih autocesta, Hrvatskih cesta, čak i Hrvatske radiotelevizije.

Vlada je za ovaj posao predvidjela više od 3,8 milijuna kuna, a proveli su ga Ekonomski institut i Inženjerski biro, koji su predali zajedničku ponudu, zatim revizorske tvrtke KPMG Croatia i BDO Savjetovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike