PUSTE MILIJARDE: /

Evo koliko je od 1993. hrvatska dijaspora poslala novaca u domovinu

Image
Foto: PIXSELL, Robert Anić/Ilustracija
10.11.2015.
7:03
PIXSELL, Robert Anić/Ilustracija
VOYO logo

Najglasniji u tim obećanjima bio je jedan od tadašnjih kreatora HDZ-ovog gospodarskog programa, ali i političkih "jastrebova" u redovima stranke Šime Đodan. On je na predizbornim skupovima davne 1990. obećavao kako će hrvatska dijaspora izravno ili kroz ulaganja poslati u svoju djedovinu ni manje ni više nego 150 do 200 milijardi američkih dolara.

Obećanja s početka 1990-ih

Mnogi su u međuvremenu, kao dokaz tadašnjih propalih ili lažnih obećanja, potezali upravo te Đodanove krilatice. On je u to vrijeme izračunao da ekonomski potencijal hratske dijaspore iznosi između 450 i 500 milijardi američkih dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugim riječima, gotovo polovicu tog ukupnog potencijala dijaspora je, prema Đodanovim uvjeravanjima, trebala "vratiti" u Hrvatsku.

On je u to vrijeme obećavao da će se takvo što dogoditi vrlo brzo i da puste iseljeničke milijarde samo čekaju da Hrvatska postane samostalnom i neovisnom državom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MUKE DIJASPORE: /

"Umoran sam od toga da sam k'o bankomat, misle da mi pečene kokoši padaju s neba"

Image
MUKE DIJASPORE: /

"Umoran sam od toga da sam k'o bankomat, misle da mi pečene kokoši padaju s neba"

Službeni i neslužbeni priljev

Danas, četvrt stoljeća kasnije, te su najave i obećanja polovično ostvareni. Prema podacima Svjetske banke i Hrvatske narodne banke, koje prenosi Glas Slavonije, hrvatski iseljenici svojim obiteljima u Hrvatskoj šalju oko milijardu i pol dolara godišnje.

U Državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske kažu kako je riječ samo o službenim podacima, dok se pretpostavlja kako neslužbenim kanalima (tzv. pocket money) pristiže bar još ista tolika svota svake godine. Prema tim procjenama, od 1993. do 2015. u Hrvatsku se slilo više od 65 milijardi 'iseljeničkih' dolara.

To je nešto manje od polovice iznosa kojeg je HDZ-ov prvak najavljivao početkom 1990-tih, ali nudeći njihov priljev u mnogo kraćem razdoblju.

Srazmjerno veličini, imamo najveću dijasporu

Prema tome, iseljenici svake godine u Hrvatsku, ovim ili onim putem, pošalju oko tri milijarde dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je izrazito iseljenička zemlja i srazmjerno broju stanovnika ima vjerojatno najveću dijasporu od svih europskih zemalja. Procjenjuje se da iseljenih Hrvata i njihovih potomaka ima oko tri milijuna. U dvanaest europskih zemalja ih je oko 350 tisuća, a u Bosni i Hercegovini gdje su konstitutivni narod, živi ih oko 570 tisuća.

Naravno, nisu svi podjednake ekonomske moći i ne šalju svi novce u stari zavičaj, odnosno pradomovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iseljenici se sve više vraćaju

No, javio se drugi trend. U posljednje vrijeme uočljiv je povećani interes iseljenika ili njihovih potomaka za povratak u Hrvatsku.

Prema zadnjim dostupnim podacima Državnog ureda,, u 2013. godini vratilo ih se oko 11 tisuća. Mnogi od njih po povratku otvaraju male obiteljske biznise, a neki se odvaže i na veće, naročito u turizmu.

Prema podacima Državnog ureda najviše se Hrvata vraća iz Njemačke i Austrije, iz SAD-a i Kanade te Australije i Južne Amerike, piše Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo