Premijer Andrej Plenković danas je objasnio kako je predsjednika Zorana Milanovića pozvao da organizira ili ručak ili večeru s predsjednikom Francuske Emanuelom Macronom, no Milanović je i jedno i drugo odbio.
Bivši ministri vanjskih poslova Vesna Pusić i Miro Kovač su za RTL Direkt komentirali jesu li ikad u svojim diplomatskim i političkim karijerama doživjeli situaciju da se njihovi šefovi ne mogu dogovoriti tko će od njih nekog stranog državnika zvati na ručak, a tko na večeru.
'Nikada nije bilo ovako dramatično'
"Jesam, ali ne ovako dramatično kao ovdje i ovako baš u javnosti. Mislim da svatko tko je u diplomaciji, pogotovo na takvom mjestu ministra, nađe se u situaciji da netko hoće ili neće doći iz nekog razloga, u zadnji čas nešto zakuha i morate se snaći na licu mjesta i to pokušati zagladiti. Ovako dramatično ne, ne sjećam se da je tako ikad bilo", kazala je Pusić.
"Sjećam se prije 13 godina kada je gospodin Bush dolazio u Hrvatsku nakon samita u Bukureštu bilo je pripetavanja između Mesića i Sanadera i gospodin Jakić je pisao o tome kao savjetnik Mesića, da je bila ideja da se ide u Indoneziju, da se uopće ne dočeka Busha pa mu je ovaj rekao da to ne radi. Ono što je bitno jest da na kraju dolazi do važnog posjeta, da će se kupiti avioni o kojima se dugo pregovara, razmišlja. Godine 2011. je bila ideja da se kupe rabljeni njemački avioni, ali na sreću kupujemo ih i francuski su", kazao je Kovač.
'Rafali su dobri avioni'
Na pitanje je li ministar Banožić smio bez znanja predsjednika potpisati ulazak u neku posebnu Task force grupu, koja okuplja samo zemlje koje imaju francuske Rafale, Kovač je kazao da će se to riješiti u razgovorima na relaciji Banski dvori - Pantovčak.
"S jedne strane radi, se o prodaji francuske vojne opreme. Rafali su dobri avioni, imali su problema s plasmanom. Na kraju su uspjeli u Egipat plasirati 54, u Grčku 24, a u Hrvatsku 12. Kad je riječ o Grčkoj i Hrvatskoj, Grčka je na jugu, Hrvatska na sjeveru i između te dvije zemlje je zapadni Balkan. To znači da Francuzi imaju utjecaj na trusno područje zapadnog Balkana koje treba stabilizirati i dugoročno europeizirati", kazao je Kovač.
Hrvatska iduće godine ulazi u Schengen?
Kovač je komentirao je li s odlaskom Merkel Francuska postaje središnja zemlja EU-a.
"Francuska i Njemačka su dvije najvažnije zemlje. Nijemaca ima više, imaju jaču ekonomiju, malo su ispred. Francuzi imaju sustav koji je centraliziran, lakše donose odluke, ali Schengen, pričekat ćemo njemačku novu vladu, francuske predsjedničke izbore u travnju, u svibnju parlamentarne izbore. Trenutno je u Francuskoj glavna tema migracije. Sve stranke o tome govore, kad se slegnu emocije moći će se razgovarati o Schengenu. Bilo bi korektno i normalno da Hrvatska iduće godine uđe u Schengen", kazao je Kovač.