Na toj je poziciji proveo nešto manje od godinu dana. Orešković ne želi razgovarati o razlogu odlaska iz kompanije, a njegovi kolege iz Plive, inače članice Teva grupe, također ne znaju zbog čega odlazi. Ipak, vjeruju da zasigurno ima plan za novo radno mjesto.
Zamrznuo radno mjesto da bi pokušao biti premijer
Orešković je u Tevi radio 12 godina, a iz kompanije je nakratko otišao kako bi vodio hrvatsku Vladu. Nije dugo ostao premijer jer mu se Vlada raspala.
Posljednjih mjeseci izraelska kompanija otpušta velik broj zaposlenika diljem svijeta. Firma koja je inače najveći proizvođač generika ima problema s lijekom Copaxoneom na tržištu SAD-a. Izraelska Agencija za lijekove i hranu ubrzala je proces odobravanja istih pa manji Tevini konkurenti brže uspijevaju plasirati svoje proizvode na tržište.
Uz to, farmaceutski lanci konsolidiraju narudžbe i rade pritisak na cijene, a Tevinom poslovanju škode i skupe akvizicije i problemi s odabirom vodstva. Spominjalo se kako bi otprilike šest tisuća zaposlenika moglo dobiti otkaz. Što se tiče Plive, ta situacija na nju ne utječe. Štoviše, tvrtka kontinuirano zapošljava.
Odlazi zbog novog čovjeka na čelu kompanije?
Ovih je dana na čelo Teve izabran Kare Schultz, a neki komentiraju kako je ta akvizicija imala utjecaja na Oreškovićev odlazak, piše Večernji. Za njega do 2012. nitko nije znao, sve dok nije zasjeo na čelo Plive. Dotad je živio i radio u Kanadi.
Godine 2009. je postao zaposlenik Teve u Europi, u Plivi je proveo dvije godine, a zatim je dospio na mjesto financijskog direktora u Tevi.
Kada je prihvatio ponudu da postane hrvatski premijer, Orešković je zamrznuo radno mjesto u kompaniji. Vlada je ubrzo pala pa se Orešković ubrzo vratio u Tevu na mjesto potpredsjednika za poslovnu efikasnost. Priča se kako je na toj poziciji zarađivao više od milijun dolara godišnje, što potvrđuju i izlistane plaće Tevine uprave objavljene u godišnjem izvješću.