Prvi put u Hrvatskoj obavljena je operacija rekonstrukcije oba stopala. Tim iz KB Dubrava migrantu iz Gambije omogućio je nov korak u život nakon što su mu zbog ozeblina amputirani prsti s obje noge.
Nakon četiri operacije i dva mjeseca u bolnici, Eddie Manga se odlično oporavlja. Naučio je nekoliko riječi hrvatskog, a sada svi čekaju njegove prve korake.
Manga je 19-godišnji Gambijac kojeg su trenuci dijelili od amputacije stopala. Prema Europi je krenuo s trojicom Afganistanca, zajedno su stigli do Srbije.
„Ostavili su me. Bio sam sam u „džungli“, hodao sam bez hrane i vode. Od tada imam ova smrznuta stopala. Hodao sam i hodao i hodao. Na putu sam čuo automobile, čuo sam promet. Bio sam blizu prometnice, ali nisam znao gdje sam“, kazao je Eddie Manga, pacijent.
Netko je pozvao policiju, a potom i hitnu. U bolnici je završio s teškim Ozeblinama.
„Kod ozeblina je veliki problem što je potrebno dugo vremena da se vidi koliko je tkiva mrtvo i koji dio treba odrezati. Zadržali smo kosti i tetivni aparat“, izjavio je Božo Gorjanc, kirurg Klinike za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju u KB Dubrava.
Amputirani su prsti
„Kao rezultat takvog zahvata ostala je vrlo ružna i upečatljiva slika da je jedan dio njegova stopala i kostiju eksponiran, vidljiv vani. To je ratna kirurgija, morate odstraniti sve što je mrtvo i ostaviti živo tkivo“, objašnjava Krešimir Martić, predstojnik Klinike za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju u KB Dubrava.
Iza njega su četiri operacije, dvije teške.
„Lokalnog tkiva nema, tako da smo se odlučili uzeti kožu na krvnoj žili s vezivnim tkivom s njegovih bedara, te prospojiti na žile stopala i pokriti mu kosti, tako da mu ne moramo skratiti stopalo“, kazao je Gorjanc.
U bolnici je dva mjeseca, kreće s fizikalnom terapijom.
„Doslovno smo gledali dijete nam je došlo, i u početku nismo gledali govorno područje nego povrede koje imao. Koliko nešto može, koliko nešto ne može. Što smije, što ne smije. Mi kad smo ulazili svako jutro unutra – prvo je bilo dobro jutro“, ispričala je Gordana Strinavić, glavna sestra Klinike za plastičnu rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju u KB Dubrava.
"Dobro jutro, dobar dan. Bolnica Dubrava je za mene najbolja u Hrvatskoj“, kaže Eddie.
Operacija je koštala 65 tisuća kuna
Eddija su liječnici vodili kroz svaki korak složenih operacija.
„Mislim da je to prvi put u Hrvatskoj da je netko uspio rekonstruirati i spasiti stopalo mladom čovjeku s ovakvim zahvatima. A kada imate 19 godina i hodate samo na području pete, mogu zamisliti koliko bi to dramatično bilo, posebno za čovjeka par tisuća kilometara od doma“, poručio je Martić.
Operacija, prema HZZO-u košta 65.000 kuna, a u drugim zemljama Europske unije i nekoliko puta više.
„I ova priča nas veseli sve zajedno jer rekao bih da se KB Dubrava vratila u punom opsegu svojih djelatnosti“, izjavio je Ivica Lukšić, ravnatelj KB Dubrava.
„Jako sam zahvalan liječnicima i sestrama. Jako sam sretan. Spasili su mi život. Za sada želim ostati ovdje, ako sam dobrodošao u Hrvatsku. Tražit ću azil“, kazao je Eddie Manga.
Ovo je tim ljudi koji je Mangi vratio osmijeh na lice. Sada ga dijele tjedni do toga da ponovno stane na svoje noge.