Postojeći investicijski rejting, navode iz te agencije, uravnotežuje snažna strukturna obilježja zemlje, među kojima su pokazatelji razvoja ljudi i upravljanja, sa istodobno slabim potencijalom za rast, visokim javnim i privatnim dugom te vanjskim ranjivostima.
Današnje povećanje izgleda za hrvatski rejting Fitch je obrazložio smanjenjem proračunskog deficita na procijenjenih 1,8 posto BDP-a u 2016. godini, što je, kako ističe, znatno manje od 2,6 posto deficita koji se prvotno planirao proračunom.
Iz agencije ističu da je dijelom to poboljšanje ciklično, kroz bolji od očekivanja rast prihoda i slabiju od očekivanja kapitalnu potrošnju. No, i nominalno zamrzavanje potrošnje tijekom godine također je pomoglo ograničiti deficit, navode.
Rezultat toga je primarni suficit koji je doveo do smanjenja javnog duga na procijenjenih 84,8 posto BDP-a, po pri put od 2007. godine, ističu.
U toj agenciji očekuju da će deficit opće države ostati na otprilike 2 posto BDP-a u nadolazećem razdoblju, podržavajući trend smanjenja javnog duga.
Manji politički rizici nakon formiranja nove vlade HDZ-a i Mosta
Kao razlog poboljšanju izgleda u Fitchu navode i da su popustili politički rizici nakon formiranja nove koalicijske vlade u listopadu 2016.
HDZ i MOST su ponovno u savezu, no ova koalicija mogla bi biti stabilnija s obzirom na promjenu u vodstvu HDZ-a i većoj većini u parlamentu, ocjenjuju.
Porezna reforma i proračun za 2017. prihvaćeni su bez većih napetosti proteklih mjeseci, a vlada ostaje predana svojoj agendi strukturnih reformi, navode. No, napominju i da bi lokalni izbori mogli povećati napetosti unutar koalicije i odgoditi neke strukturne reforme te smatraju da će politička agenda do 2020. biti jasnija nakon tih izbora.
"Realni rast BDP-a dosegnuo je u 2016. godini procijenjenih 2,8 posto, što je dijelom ciklički, nakon duge recesije, ali odražava i bolju apsorpciju EU fondova, rekordnu turističku sezonu nakon godina rastućih ulaganja u taj sektor i daljnji rast robnog izvoza, što će, očekujemo, u 2017. podići stopu rasta na između 2,5 i 3,0 posto", navode u Fitchu.
Kažu i da je razina i sastav duga opće države i nadalje ključna slabost za hrvatski rejting. Iako u Fitchu očekuju da će se javni dug postupno smanjivati, on će i nadalje ostati dugoročna slabost zemlje.
U toj agenciji navode i da bi pozitivni pomaci u pogledu hrvatskog rejtinga mogli uslijediti nastavi li se fiskalna konsolidacija koja će jamčiti značajno smanjenje udjela javnog duga te ako se povećaju izgledi za rast i konkurentnost, među ostalim i kroz provedbu strukturnih reformi.
Negativne rejting akcije, pak, Fitch bi mogao poduzeti u slučaju zaokreta u fiskalnoj konsolidaciji koji bi doveo do nepovoljne dinamike javnog duga te u slučaju pogoršanja gospodarskih izgleda.
Fitch je već druga rejting agencija koja je u zadnjih mjesec i pol dana poboljšala izglede za hrvatski rejting - Standard&Poor's je podigao izglede s negativnih na stabilne polovinom prosinca lani.
Sve tri vodeće svjetske rejting agencije – Fitch, Standard&Poor's i Moodys i dalje drže kreditni rejting Hrvatske dva stupnja ispod investicijske razine, no sada još samo Moody's drži negativne izglede, a Fitch i Standard&Poors' ih od drže stabilnima.