Naime, Ostojić je najavio dijametralno suprotnu politiku od one koju je u svom programu isticala Kukuriku koalicija, u kojoj su najavljivali kako će smanjenje doprinosa za zdravstveno osiguranje od 1. srpnja biti dugoročna Vladina mjera koja će trajno rasteretiti cijenu rada u Hrvatskoj.
U Ministarstvu financija ovakvu najavu ministra Ostojića, o vraćanju na staro nakon godinu-dvije, nisu htjeli komentirati. No, Novi list doznaje iz izvora bliskih Vladi da aktualna vlast uopće ne namjerava vratiti na staro doprinos za zdravstvo, te da planiraju zdravstveni doprinos dodatno smanjiti za još četiri postotna poena, dakle s postojećih 15 na 9 posto.
I ostale države EU imaju doprinos između 14 i 16 posto
Podsjetimo, u predizbornom programu Kukuriku koalicije najavljivalo se da bi se zdravstveni doprinos u četverogodišnjem mandatu koalicijske vlade mogao čak i prepoloviti, sa 15 na 7,5 posto, dok o povratku doprinosa na staro nije bilo ni govora.
Ministar Ostojić je dodatno objasnio svoju 'spornu' izjavu. "Ako dođe do porasta zapošljavanja, ako se uvedu druge promjene porezne politike, nema razloga da se zdravstveni doprinos ne vrati na staro", kazao je Ostojić, tumačeći kako i ostale države Europske unije imaju zdravstveni doprinos između 14 i 16 posto.
Očito se ministar Ostojić brine o tome hoće li u svom sektoru imati na raspolaganju dovoljno novca, budući da će se snižavanjem stope zdravstvenog doprinosa na godišnjoj razini proračun za zdravstvo smanjiti za 2,5 milijardi kuna (od ukupno 20 milijardi kuna). No, izvjesno je da Vlada namjerava pokriti zdravstvu taj manjak i to iz drugih izvora, uglavnom od novog poreza na imovinu i povećanog PDV-a.