'TU NEŠTO SMRDI...' /

'Teško će zaboraviti torturu kroz koju su prošli': Hrvati oduševljeni odlukom suda u Zambiji, ali jedno pitanje mnogi su ponavljali

Image
Foto: Mwebantu.com

"Podsjećam da to nije oslobađajuća presuda, već otpuštanje", kazao je sudac Dominic Makalicha koji je odobrio zahtjev za donošenje odluke

6.2.2023.
15:08
Mwebantu.com
VOYO logo

Zadržani u Zambiji pod sumnjom za trgovinu ljudima, uhićeni su, stavljeni u zatvor i odvedeni pred sud.

Agonija osmero Hrvata, koji su početkom prosinca pokušali napustiti Zambiju s četvero djece koju su posvojili iz DR Konga, nakon puna dva mjeseca dobila je svoj epilog: zambijski sud odbacio je sve optužbe za trgovinu djecom te prekinuo sudski postupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvati, kojima je najprije bilo zabranjeno napuštati zemlju, sada su praktični torpedirani iz nje - u roku 48 sati 'dužni su napustiti Republiku Zambiju'.

Portal Mwebantu objavio je da se ne radi o oslobađajućoj presudi, već o prekidu postupka i to temeljem toga što je država podnijela zahtjev za ukidanje predmeta po članku 88 (a) Zakona o kaznenom postupku Zambije, poglavlje 87. U zakonu piše da otpuštanje optužene osobe ne predstavlja prepreku za kasniji postupak protiv nje temeljem istih činjenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Podsjećam da to nije oslobađajuća presuda, već otpuštanje", kazao je i sudac Dominic Makalicha koji je odobrio zahtjev za donošenje odluke.

Image
VELIKI OBRAT /

Hrvati u Zambiji oslobođeni optužbe! Moraju napustiti zemlju u roku od 48 sati

Image
VELIKI OBRAT /

Hrvati u Zambiji oslobođeni optužbe! Moraju napustiti zemlju u roku od 48 sati

'Kad država stane uz tebe…'

Ministar vanjskih poslova Grlić-Radman u izjavi za medije rekao je da je sljedeći korak iskazati zaštitu i brigu za djecu koja imaju hrvatske dokumente te da treba 'pozdraviti' to što su Hrvati pušteni i što moraju napustiti zemlju. "Sad je bitno da su oni hrvatski državljani pušteni, oslobođeni, i da je optužnica odbačena i da se vraćaju", kazao je Grlić-Radman.

Vijest o odbacivanju optužnice u slučaju koji se u Hrvatskoj pomno pratio, mnogi su na društvenim mrežama dočekali s podijeljenim emocijama. Neki se pitaju slijedi li Hrvatima po povratku suđenje u našoj zemlji zbog 'lažnih papira za posvajanje djece'?

"Ako nisu krivi kako to da i ta jadna djeca ne idu s njima??"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hoće li im se nastaviti suditi u Hrvatskoj zbog pokušaja prijevare i posjedovanja lažne dokumentacije.."

"Kada država stane uz tebe onda se sve može."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Teško će zaboraviti torturu…'

Među onima koji su ovu vijest dočekali s veseljem ima i čitatelja koji smatraju da je u pitanju traumatično iskustvo koje neće biti lako zaboraviti:

"Bolje im je da idu već danas. Tko zna što može biti sutra."

"Drago mi je da su oslobođeni jer su više pretrpjeli teških muka u zatvoru nego će u cilom životu."

"Neka krenu kući oooodmah! Mislim da će im jako dugo trebat da se oporave."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Teško će zaboraviti torturu kroz koju su prošli."

"Malo su ih izmuzli i naučili pameti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Tu nešto smrdi…'

Većinu, ipak, najviše zanima što će sada biti s djecom koja su bila s Hrvatima i zbog čega, ako su papiri uredni, djeca također ne krenu put Hrvatske?

"Djeca se ne spominju zbog koje su čamili u ćuzi dva mjeseca."

"Gdje su djeca, jesu li još uvijek hrvatski državljani i istražuje li se izdavanje naših dokumenata za iste?! Nadam se da neće 'pojesti vuk magare' što se tiče našeg pravosuđa i da će obavijestiti javnost o istrazi!"

"A što će biti s djecom? I ona su hrvatski državljani i ako su roditelji/posvojitelji oslobođeni optužbi, onda je posvajanje legalno i djeca pripadaju svojim obiteljima/obiteljima posvojitelja!"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"A što je s djecom, ona ostaju, a imaju naše papire, kako to, kako to, još tu nešto smrdi."

"Zasto bez djece?"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto treba mijenjati kod posvajanja

Na kraju, bilo je i onih koji su komentirali da je žalosno što, pored toliko djece koja u Hrvatskoj borave u domovima, treba ići u druge zemlje radi posvojenja.

"Možda se sad naše službe u Hrvatskoj sjete da treba nešto mijenjati kod posvajanja. Bilo bi vrijeme", komentirao je jedan čitatelj.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo