ŠALJU POMOĆ /

Grlić Radman o potresu u Turskoj: 'Stradale su dvije Hrvatice'; O Zambiji: 'Hrvati imaju 48 sati da napuste zemlju'

Ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman obratio se medijima u 14 sati

6.2.2023.
14:06
VOYO logo

Sud u zambijskoj Ndoli odbacio je u ponedjeljak optužnicu protiv hrvatskih državljana za trgovanje djecom i oni u 48 sati moraju napustiti zemlju, potvrdilo je u ponedjeljak Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

Četiri para iz Hrvatske uhićena su početkom prosinca u zračnoj luci u Ndoli, trećem najvećem zambijskom gradu, zbog sumnje na trgovinu ljudima, odnosno zbog sumnje u valjanost dokumenata o posvojenju maloljetne djece iz DR Konga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optuženi su za trgovanje ljudima u pokušaju i krivotvorenje dokumenata. Prije dva tjedana pušteni su iz pritvora da se brane sa slobode nakon što su ispunili sve uvjete koje je sud za to odredio.

Image
VELIKI OBRAT /

Hrvati u Zambiji oslobođeni optužbe! Moraju napustiti zemlju u roku od 48 sati

Image
VELIKI OBRAT /

Hrvati u Zambiji oslobođeni optužbe! Moraju napustiti zemlju u roku od 48 sati

O potresu u Turskoj: 'Ozlijeđene su dvije Hrvatice'

Ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman obratio se medijima, a prvo je govorio o potresu koji je pogodio Tursku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Čuo sam se s turskim ministrom vanjskim poslova i izrazio sam sućut, kao što je i Turska odmah priskočila Hrvatskoj nakon potresa na Baniji. Hrvatska će u znak solidarnosti poslati tim za spašavanje od 40 ljudi i 10 potražnih pasa. Stradale su dvije hrvatske državljanke u potresu, ali su prebačene u bolnicu. Gotovo je srušeno 3000 objekata."

O Zambiji: 'Treba pozdraviti to što su pušteni'

Što se tiče Hrvata u Zambiji, rekao je kako su oni oslobođeni i kako imaju 48 sati da napuste zemlju.

"Tijekom cijelog tog postupka Ministarstvo vanjskih poslova i veleposlanstvo su pružali konzularnu pomoć, to smo dužni za svakog državljanina ostvariti, bez obzira gdje bio i što počinio."

Kazao je da su s ciljem boljeg informiranja sugovornika i zalažući se za stanje hrvatskih državljana razgovarali i s ministrom vanjskih poslova Zambije, šefom EU delegacije u Lusaki, a kontaktiran i je i tamošnji ministar pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da im je sljedeći korak iskazati zaštitu i brigu za djecu koja imaju hrvatske dokumente. “Treba pozdraviti to da su pušteni i da moraju napustiti zemlju”, rekao je.

"Sad je bitno da su oni hrvatski državljani pušteni, oslobođeni, i da je optužnica odbačena i da se vraćaju", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podrška Marku Miliću

Prokomentirao je slanje poruka i na pitanje je li i on primao poruke otkako je na višim pozicijama u državnom aparatu odgovorio:

"Svima mogu pogledati u oči, svi šaljemo poruke. Ali ovdje su poruke zloupotrijebljene u javnom prostoru i događa se javni linč prema ljudima koji to nisu zaslužili. Ako su poruke stvar istrage, ne treba se javnost baviti time. To je nekorektno i nefer. Kad je riječ o korektnom Marku Miliću, koji ne zaslužuje takav linč, zna se i koliko predano odgovorno i savjesno radi, izražavam mu podršku."

Na pitanje može li doista Andrej Plenković određivati što je tema, a što nije, Grlić Radman je rekao: "Predsjednik Vlade ima pravo osjećati što je tema. Sigurno pored toliko važnih tema, minoriziraju se važne teme."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo