Svaki drugi hrvatski građanin vjeruje da liječnicima i medicinskim sestrama u javnim zdravstvenim ustanovama mora "često ili vrlo često" dati mito. No, samo 11 posto tih građana mito je unazad godinu dana zaista i dalo. Pokazalo je to istraživanje koje je na uzorku od tri tisuće ispitanika proveo Ekonomski institut u suradnji s Uredom za droge i kriminal pri UN-u.
"Njihovo mito primilo je oko 8 posto liječnika i oko 6 posto medicinskih sestara, što pokazuje da je percepcija o raširenosti korupcije mnogo veća od stvarnosti", kaže Jelena Budak iz Ekonomskog instituta. 56 posto građana, koji su imali iskustvo s korupcijom, mito su dali liječnicima, dok je njih 38 posto mito dalo medicinskim sestrama, a čak dvije trećine građana mito je ponudilo samo.
Bolji pokloni liječnicima
Istraživanje je također pokazalo, piše Glas Slavonije, da pacijenti vrjednije poklone i novac češće daju liječnicima (48 posto slučajeva), dok medicinskim sestrama poklanjaju mahom hranu, slatkiše i kavu (21 posto slučajeva).
Prosječni iznos mita u Hrvatskoj iznosi 2.050 kuna, pri čemu je u 28 posto slučajeva riječ o iznosu manjem od tisuću kuna. Vrlo su rijetko darovi vrjedniji od 10.000 kuna, a najzastupljeniji su oni od tri do pet tisuća kuna. Mito najčešće daju Dalmatinci i Zagrepčani, dok ga najmanje ima u Istri i Primorsko-goranskoj županiji.