Projekt je štetan, nelegalan, neisplativ, a država ga gura

28.2.2012.
14:57
VOYO logo

Aktivisti čak pet udruga (Srđ je naš, Zelena akcija, Pravo na grad, Eko Omblići i Zeleno sunce) u utorak su pozvali Vladu da poništi Studiju utjecaja na okoliš, jer nije napravljena prema važećim standardima i zakonima, te da odustane od gradnje visokorizične i štetne HE Ombla.

"U dokumentima projekta HE Ombla piše da se hidroelektrana ne nalazi u trusnom području, te da brana i podzemna akumulacija ne povećavaju opasnost od potresa, a područje Dubrovnika je u potresu najugroženijem području u Hrvatskoj", kazao je Marin Pavlović, ukazujući da je sporna Studija o okolišu stara više od 10 godina, a po važećem Zakonu o zaštiti okoliša se ne mogu koristiti studije starije od dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'HEP zloupotrebljava mehanizam izvlaštenja'

Aktivisti su upozorili i na ponašanje HEP-a.

"HEP uopće ne informira kvalitetno i pravodobno građane o ovom projektu i njegovim rizicima, nego pošto-poto, iako još nema sve dozvole, želi izvlastiti vlasnike poljoprivrednog zemljišta uz rijeku i povrh izvora kako bi mogao graditi pristupne ceste", dodala je Ljubica Matović iz Rožata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neprimjereno je da jedna državna institucija kao što je HEP zloupotrebljava mehanizam izvlaštenja, radeći netransparentno i vršeći pritiske na vlasnike zemljišta", dodao je Enes Ćerimagić iz Zelene akcije, koji je također napomenuo da izgradnja HE Ombla košta 152 milijuna eura.

"O štetnosti po okoliš i prirodu, te neisplativosti ove podzemne hidroelektrane diglo je glas čak 35 ekoloških organizacija diljem Europe, a Europska komisija je izrazila zabrinutost zbog projekta", kazao je Ćerimagić.

I EBRD zaključio da projekt ne valja

Da je HE Ombla tehnički rizičan i ekonomski neisplativ projekt, zaključeno je u Studiji o ekonomskoj isplativosti koju su u rujnu 2011. radili neovisni konzultanti za EBRD. Projekt može biti ekonomski isplativ samo ukoliko se znatno sufinancira iz državnog proračuna ili ukoliko se cijena električne energije poveća nekoliko puta, ili ako HE Ombla počne izvoziti vodu na međunarodno tržište i za golf igralište na Srđu, kazali su aktivisti.

Također, Đuro Capor iz inicijative Srđ je naš podsjetio je da je Kukuriku koalicija pred izbore na svojoj web stranici, a na upit građana izjavila da "o sudbini projekta HE Ombla, Studija ekonomske isplativosti, kao i Studija utjecaja na okoliš nedavno pokazale da projekt nije ni ekonomski racionalan, a ni ekološki prihvatljiv... Stranke Kukuriku koalicije ne podržavaju projekte koji su upitni iz ekonomskih i ekoloških stajališta".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugrožene i brojne zaštićene vrste

Jadranka Šimunović, predstavnica Eko Omblića i Zelenog sunca, podsjetila je kako bi izgradnja HE Omble potopila špiljski sustav Vilina jama – Ombla, koji ima vrlo visoku bioraznolikost te je u planu zaštite kao dio europske mreže zaštićenih područja – Natura 2000. U sustavu Ombla – Vilinska jama nađeno je više zaštićenih vrsta šišmiša i čovječja ribica (Proteus anguinus), špiljska kozica (Troglocaris anophthalmus) i jedini špiljski slatkovodni školjkaš koji je jedinstven u svijetu (Congeria kusceri). Osim drugih špiljskih vrsta, četiri su roda u svijetu nađena jedino u sustavu Vilina špilja – izvor Omble: Horatia knorri, Lanzaia kusceri, Plagigeria nitida angelovi (slatkovodni špiljski puževi) te Eukonenia pretneri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo