Pročitajte MUP-ove upute za odlazak na skijanje

Počinje skijaška sezona u Hrvata, te se procjenjuje da će se u inozemstvo zaputiti do 140 tisuća građana.

30.12.2010.
13:16
VOYO logo

Do 140 tisuća građana napustit će Hrvatsku tijekom ovog i sljedećeg vikenda, te će se zaputiti u hladnije, snijegom prekrivene krajeve kako bi uživali u snježnim radostima. Zbog velikog broja građana koji će putovati otprilike u isto vrijeme moguće su gužve i zastoji na graničnim prijelazima.

Zasigurno će povećanu pozornost ''skijašima'' posvetiti i policija, što se vidi i iz MUP-ovih savjeta za građane, kojima se građanima poručuje koje dokumente trebaju nositi na putovanje u inozemstvo i što sve u stranim državama smiju raditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravljanje vozilom u inozemstvu

Ukoliko se radi o turističkom kratkotrajnom boravku, za upravljanje vozilom u inozemstvu dovoljna je valjana hrvatska vozačka dozvola.

Međunarodna vozačka dozvola je potrebna samo u slučajevima dužeg boravka u inozemstvu. Vozaču koji ima važeću vozačku dozvolu izdanu u Hrvatskoj, može se na njegov zahtjev izdati i međunarodna vozačka dozvola, a izdaje je Hrvatski autoklub.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, osoba može upravljati tuđim motornim vozilom izvan granica Republike Hrvatske te mu nije potrebna punomoć.

Dokumenti s kojima se može preći granica

Uz predočenje osobne iskaznice moguće je ući u Sloveniju, Italiju te Mađarsku prilikom čega će se na graničnom prijelazu dobiti i tzv. evidencijski karton kojeg treba čuvati do povratka u Hrvatsku. Važno je napomenuti da na ovaj način nije dozvoljeno putovati dalje u treće države (npr. Austriju) koja s Republikom Hrvatskom nema propisan ovakav režim prelaska granice.

Za ostale skijaške destinacije, kao što su primjerice Austrija, Francuska i Švicarska potrebno je posjedovati važeću putovnicu.

Prelazak maloljetnika preko granice

Djeca mogu prelaziti državnu granicu uz posjedovanje vlastite putovnice, zajedničke putovnice, a za pojedine zemlje s osobnom iskaznicom (Slovenija, BIH, Italija i Mađarska). Ukoliko ne putuju u pratnji roditelja ili drugog zakonskog zastupnika moraju kod sebe imati ovjerenu suglasnost oba roditelja koja glasi na osobu s kojom dijete putuje. U slučaju grupnih učeničkih putovanja, pored punomoći roditelja za putovanje, u načelu na vođu puta, djeca moraju posjedovati odgovarajuće putne isprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Punomoć je obavezna za sve maloljetne hrvatske državljane do 14. godina, ukoliko ne putuju s roditeljima, a koja glasi na osobu s kojom putuju. Starijima od 14 godina se preporučuje da uz osobnu iskaznicu ili putovnicu zbog različitog zakonodavstva trećih država također imaju punomoć.

Gubitak dokumenata

Građanin je dužan bez odgode prijaviti nestanak putne isprave ili njezino pronalaženje nadležnoj policijskoj upravi/postaji u mjestu gdje je nestala putna isprava/osobna iskaznica. Nakon toga nestanak se mora prijaviti najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu, kako bi mu se izdao putni list za povratak u Republiku Hrvatsku, prenosi portal Skijanje.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201011200280006 arti-201010250559006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo