Poručila je to Milanka Opačić, potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih, koja je prvi put kao ministrica posjetila Vukovar.
Izjavila je i da u ovom trenutku još uvijek ne zna koliko će sredstava u državnom proračunu biti izdvojeno za socijalu.
Sustavu socijalne skrbi potrebna bolja organizacija
Posjet Vukovaru Opačić je iskoristila i za susret s gradonačelnikom Vukovara Željkom Sabom, ali i s predstavnicima desetak gradskih udruga i društava koja se bave socijalnom politikom, mladima, žrtvama zlostavljanja, osobama starije životne dobi i djecom s posebnim potrebama. Istaknula je da se rješenja za mnoge postojeće probleme u sustavu socijalne skrbi mogu riješiti boljom organizacijom stručnog kadra koji mora biti dostupniji korisnicima.
Gradonačelnik Vukovara istaknuo je da grad na ime socijalnih programa iz svog proračuna izdvaja 12 milijuna kuna godišnje, te još dodatnih 7 milijuna kuna za programe prijevoza učenika i starijih osoba.
Opačić je posjetila i vukovarski Centar za socijalnu skrb koji je, kako je rečeno, specifičan po tome jer se čitava njegova mjesna nadležnost odvija na Području od posebne državne skrbi gdje je izuzetno složena problematika nasilja u obitelji.
- Materijalne mogućnosti korisnika Centra za socijalnu skrb Vukovar vrlo su male pa su potrebe za pružanjem raznih oblika stručne pomoći u sve većem porastu, istaknula je Ana Hirjovati, ravnateljica Centra koji među korisnicima pomoći za uzdržavanje ima najveći broj radno sposobnih osoba.