Primjerene kazne daju veće šanse za pomirenje

15.4.2011.
17:56
VOYO logo

Nakon nepravomoćne presude suda u Haagu hrvatskim generalima, pri čemu je Ante Gotovina osuđen na 24, Mladen Markač na 18 godina zatvora, a Ivan Čermak je oslobođen reagirali su i dužnosnici u Srbiji.

"Ukoliko imamo kazne primjerene zločinu koji je izvršen, imamo kudikamo veće šanse i pretpostavke za pomirenje među građanima na prostoru jugoistočne Europe", prvi je komentar predsjednika Borisa Tadića koji je ujedno dodao kako se ne bi previše udubljivao u ocjenu opravdanosti takvih kazni, jer bi to bilo miješanje u rad Haškog tribunala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Potrebno je da graditi potpuno novi ambijent u Srbiji i u regiji, koji privlači kapital i otvara radna mjesta i samo u tim okolnostima može doći do povećanja standarda građana i možemo dobro reagirati na teške situacije. Zato je potrebno da napredujemo prema EU", kazao je Tadić.

Lokalni mediji u Srbiji, pored Tadićeve, najviše izdvajaju izjavu voditelja srpskog Ureda za suradnju s haaškim tribunalom Dušana Ignjatovića, koji je ocijenio kako će presude generalima 'pridonijeti suočavanju s prošlošću u regiji'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Hrvatski su generali osuđeni za teške zločine i nema razloga za bilo kakva prepucavanja u regiji, niti da se o toj sudskoj odluci govori kao o velikoj pobjedi'', rekao je Ignjatović za Betu.

Dodao je i da ''ostaje nada da će obitelji žrtava i svi koji su prognani iz Hrvatske ovo doživjeti kao pravdu koju čekaju godinama''.

Komentirajući oslobađajuću presudu Ivanu Čermaku rekao je da je sud donio prvostupanjsku odluku na koju će vjerojatno žalbu uložiti tužiteljstvo.

specijal-201012070191004-Suđenje generalima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201104150214006 arti-201104150472006 arti-201104150432006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo