Sve više građana svoj vid provjerava na besplatnim kontrolama u optikama. No, to sve češće rezultira prijevarama i potpuno promašenim dioptrijama, što može imati ozbiljne posljedice.
"Optometrist može uzeti i odrediti pacijentu dioptriju, može odrediti kakve naočale treba imati, međutim ne smije staviti svoj potpis na taj recept prema sadašnjem zakonu u RH. Smije ga staviti samo specijalist oftalmolog", objasnio je za RTL Ante Barišić iz Hrvatske liječničke komore.
Dakle, kontrolu vida treba obaviti oftalmolog, a ne optičar. Da prevaren može biti bilo tko, pokazuje i slučaj odvjetnice Udruge za zaštitu potrošača.
"Kao posljedicu toga sam imala čak neke vrtoglavice i tako dalje... I onda sam poslije slučajno došla do liječnika koji mi je pogledao vid i on mi je rekao: 'Ali vama je dioptrija potpuno krivo očitana, vi nemate tu dioptriju'", opisala je posljedice nestručnog pregleda odvjetnica Dijana Kladar.
Uspoređivanje kozmetičara i dermatologa
U liječničkoj komori tvrde da se situacija kada optičar obavlja pregled umjesto oftalmologa može usporediti i s izjednačavanje kozmetičara i dermatologa. Slično tvrde i u oftalmološkom i optometrijskom društvu.
"Inženjeri optike su tehnička struka i oni nisu u zdravstvenom sustavu i oni nemaju pravo raditi s ljudima, znači oni su u konstantnom zakonskom prekršaju. Zašto studirati onda šest godina? Evo ja ću prvi onda svoju djecu, ako mogu raditi sve ono što i ja, ja ću ih uputiti da završe tu priručnu školu, da se ne moraju mučiti 12 godina školovanja. To stvarno nema smisla", poručio je Tomislav Jukić, predsjednik Hrvatskog oftalmološkog i optometrijskog društva.
A gdje su kontrole?
Dakle, samo je oftalmolog specijaliziran za bolesti očiju i vida te je jedina osoba koja smije dati dijagnozu i propisati liječenje. Ali, nitko ne provjerava je li to zaista tako.
"I sad se moramo pitati tko tu zakazuje? Po meni, inspekcija. Imamo premalo nadzora", zaključuje odvjetnica Kladar iz Udruge za zaštitu potrošača.