PRIJE ZABRANE DELOŽACIJA NA BUBNJU ĆE SE NAĆI BROJNE NEKRETNINE: /

Dražbe kreću već dva dana nakon Božića, sve možete pogledati na internetu

Image
Foto: Ilustracija: Pixsell

U najvećem broju pokrenutih postupaka banke ovrhovoditelji su banke

22.12.2019.
16:01
Ilustracija: Pixsell
VOYO logo

Među prvim zakonima o kojima bi Sabor trebao odlučivati u novoj godini je Ovršni zakon koji predviđa zabranu deložacija u zimskom periodu od 1. studenoga do 1. travnja. U isto vrijeme, na bubnju će se naći deseci nekretnina koje na dražbu idu nakon provedene ovrhe. Na njima će stajati napomena da "nekretnina nije slobodna od osoba i stvari", no ostaje pitanje hoće li novi vlasnik provesti deložaciju ili ne.

Dražbe će početi već dva dana nakon Božića, a za ovršene nekretnine cjenkat će se već i drugi dan nove godine. Kako ističe Novi list, elektroničke dražbe su oglašene u Očevidniku nekretnina i pokretnina koji vodi Fina i pokušaj vjerovnika da tako naplate svoj dug sigurno neće spriječiti najava donošenja novog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Fini kažu da ne mogu dati detaljniju specifikaciju po vrsti nekretnina jer se u sustavu elektroničke javne dražbe predmeti prodaje evidentiraju samo prema tome jesu li nekretnine, pokretnine, imovina ili prava.

U 2019. na dražbi bilo više od 1500 stanova i kuća

No, iz očevidnika na njihovoj stranici vidljivo je da je u njemu završilo 2.026 kuća i stanova, odnosno da je moguć pregled prema vrstama nekretnina. Samo u ovoj godini bile su, pokazuje Finin očevidnik, zakazane elektroničke dražbe za 600 kuća i 511 stanova koje su njihovi vlasnici izgubili u ovrhama ili stečajevima, s time da prevladavaju ovršni postupci. Uz to do 12. prosinca ove godine u Očevidniku koji vodi HGK upisano je 260 kuća i 210 stanova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači da je na dražbi u 2019. godini završio 1.581 stan i kuća. To je brojka koja odgovara trendu posljednjih nekoliko godina i upola je manja nego što je bila 2013. i 2014. godine kada je godišnje i više od tri tisuće kuća i stanova bilo na dražbi, kao posljedica ekonomske krize, ali i problema koji su se pojavili u otplati kredita vezanih za franak.

Banke najčešćo ovrhovoditelji

Kad se spoje podaci HGK-a i Fine, od 2003. godine do sredine prosinca, znači u gotovo 13 godina, u dva su očevidnika završile 58.242 nekretnine kao posljedica stečaja i ovrha. Ipak, većina tih nekretnina, njih 52.119, odnosno 90 posto na dražbi je završilo kao posljedice ovršnog postupka. Među tim nekretninama ima i livada i šuma i oranica i tavana i podruma, hotela i poslovnih prostora, ali oko polovine, odnosno gotovo 26 tisuća su kuće i stanovi. Podatak je teško precizno izračunati jer Fina, za razliku od HGK-a, ne daje podatke prema vrsti nekretnina.

Finini podaci govore i to da su u najvećem broju pokrenutih postupaka banke ovrhovoditelji - na njih otpada 44,12 posto slučajeva, dok se primjerice Republika Hrvatska kao ovrhovoditelj pojavljuje u 4,98 posto postupaka. U ulozi ovršenika su u 91,13 posto slučajeva fizičke osobe, odnosno građani koji zbog neplaćenih dugova gube svoju imovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo