U priopćenju o sve češćim internetskim prijevarama MUP je upozorio građane da počinitelji takvih prijevara prikupljaju osobne podatke i podatke o bankovnim karticama te o CVV broju kartice, kojim kasnije provode neovlaštene transakcije na raznim internetskim prodajnim mjestima u inozemstvu.
Počinitelji, u komunikaciji s oštećenim osobama, najčešće koriste mobilnu aplikaciju WhatsApp putem koje prosljeđuju poveznice phishing/lažiranih mrežnih stranica trgovačkih društava koja se bave dostavom robe.
Navedeni napadi su učestali, a policija je o njima više puta upozoravala građane. U sklopu kampanje ponovo se upozoravaju građani na opasnost davanja osobnih i financijskih podataka nepoznatim osobama.
"Savjetujemo građanima da ne daju tražene podatke! Cilj je pošiljatelja neovlašteno i bez ograničenja koristiti vaše kreditne kartice za plaćanje putem interneta. Pozivamo vas na dodatan oprez, a ako se smatrate oštećenima, savjetujemo da prijavu podnesete u policijskoj postaji na čijem postajnom području imate prebivalište", poručili su iz policije.
Za više informacija o tome kako se zaštiti od internetskih prijevara posjetite stranice MUP-a o internet prijevarama.