Djelatnici Hitne pomoći spašavaju tuđe života, a istodobno su i njihovi svakodnevno ugroženi. Prometne nesreće se događaju pa tako i vozilima hitne i saniteta.
RTL-ova reporterka Matea Klišanin o prometnoj nesreći nedaleko od Bjelovara u kojoj je Audi naletio na vozilo Hitne pomoći razgovarala je s Marijem Gazićem iz Hrvatske komore medicinskih sestara.
"Možemo reći da su deseci centimetara dijelili da nesreća ne preraste u tragediju. Došlo je do frontalnog udara u vozilo saniteta gdje su bili vozač, medicinska sestra i pacijentica. Nemao podataka da je došlo do tragičnog ishoda. Vozač i medicinska sestra su lakše ozlijeđeni, a pacijentica malo teže od njih", kazao je Gazić.
Kazao je i da u prosjeku 2 do 3 nesreće što se tiče sanitetskog prijevoza i Hitne službe imaju teže posljedice.
"Prošle godine je bio tragični slučaj nesreće gdje je medicinska sestra poginula u vozilu Hitne medicinske pomoći. Posao je stresan, zahtjevan, svi razumijemo zahtjeve djelatnika Hitne pomoći za bolje uvjete rada, beneficirani radni staž, bolju opremljenost vozila kako bi bili što sigurniji u njima", kazao je Gazić.
Kazao je i kako su medicinske sestre i tehničari dobro ekipirani po timovima.
"Problem je u sezoni kada je velika opterećenost hitnih službi i u primorju usred turističke sezone. Medicinske sestre i tehničari svakodnevno rade u Hitnoj pomoći, trude se pružati skrb koja je najpotrebnija u tim trenucima. Možete zamisliti u jednoj turističkoj sezoni na moru koliko je intervencija u manjem mjestu", kazao je Gazić.
Kazao je i kako su u zadnje vrijeme artikulirali i podržali zahtjeve hitnjaka za beneficirani radni staž, bolje uvjete rada, bolju opremljenost i sigurnost vozila.
"Nadamo se da će državna administracija imati sluha za njih", kazao je Gazić.