Prije dva tjedna premijer Zoran Milanović bio je u Bruxellesu, gdje je s predsjednikom Europske komisije Joséom Manuelom Barrosom razgovarao o završnom izvještaju o monitoringu hrvatskog pristupnog procesa i ovaj mu je iznenada spomenuo – golf na Srđu!
Kako Novi list neslužbeno doznaje u Vladi, jednosatnom sastanku Milanovića i Barrosa, na kojemu je Srđ nenadano iskrsnuo kao tema, prethodilo je gostovanje izraelskog predsjednika Šimona Peresa, koji je Barrosa u Bruxellesu vidio šest dana prije.
Iako to mediji nisu prenijeli, Peres je očito zamolio Barrosa da intervenira kod hrvatskih vlasti za njegovog prijatelja Frenkela, koji ima ozbiljnih problema s realizacijom svoje investicije i to zbog oštrog protivljenja Dubrovčana. O dobrim odnosima Frenkela i Peresa svjedoči i činjenica da izraelski predsjednik njega vodi po svojim službenim sastancima, čak i na svečane večere, poput one s predsjednikom Ivom Josipovićem u srpnju 2010. godine.
Peres omogućio sastanak Frenkela i Josipovića
Ured predsjednika RH nije izvijestio da su pričali o Srđu, no sada je teško vjerovati da baš nikako nije spomenut budući da je šef Europske komisije prvom prilikom nakon sastanka s Peresom upitao Milanovića što je s tim projektom. Milanović se, podsjetimo, i sam koleba oko vlastitog stava prema referendumu o Srđu, koji je jasan zahtjev građana Dubrovnika.
"Morat ćemo ako ne prije, onda odmah nakon lokalnih izbora riješiti problem golfa na Srđu. To se više ne može odlagati", rekao je listu visoki izvor iz Vlade.
Hoće li institucije ignorirati i jedanaest tisuća potpisa, odnosno 30 posto biračkog tijela u Dubrovniku? Pitanje je to koje postavlja H-Alter u članku o pritiscima na Ministarstvo uprave, kojemu 26. travnja istječe rok za utvrđivanje jesu li potpisi Dubrovčana valjani, kao i referendumsko pitanje.
Iako zasad oba prolaze test nadležnog ministarstva, čekaju, kako kaže ministar Arsen Bauk, da se o problemu očituje ministrica graditeljstva, Anka Mrak Taritaš! Bauk ovo uplitanje HNS-ovke tumači činjenicom da se referendum tiče primjene Zakona o prostornom uređenju i gradnji.
U međuvremenu, Ministarstvu uprave se obratio i investitor Razvoj golf, koji je odbio u javnosti komentirati prikupljene potpise. Na tri i pol stranice dopisa koji je H-Alter nakon upita dobio od Ministarstva uprave, nude svoju interpretaciju niza zakona pa dopis završavaju prijedlogom da se referendumsko pitanje odbaci.
"Ovdje postavljeno referendumsko pitanje smatramo nedozvoljenim i predlažemo da Ministarstvo uprave utvrdi da referendumsko pitanje nije u skladu sa Zakonom o prostornom uređenju i gradnji, a time niti sa Zakonom o referendumu i Zakonom o lokalnoj samoupravi te da u tom smislu donese odluku da predmetno pitanje nije sukladno odredbama navedenih zakona", navode oni.
Što je još luđe, investitori - iako su interesno involvirani u ovaj slučaj i time krajnje pristrani - traže sudjelovanje u provjeri (ne)pravilnosti prilikom izjašnjavanja birača i verificiranja potpisa svakog pojedinog birača!