Nakon što je saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost danas kao nasljednika Dragana Lozančića na čelu SOA-e potvrdio Daniela Markića, oglasila se i predsjednica Grabar-Kitarović.
Predsjednica je danas prvi put progovorila zašto je "izgubila povjerenje" u čelnog čovjeka hrvatske tajne službe, ali i odgovorila premijeru Tihomiru Oreškoviću koji je danas, odgovarajući na pitanje je li Lozančić prekršio zakon, izjavio da nije vidio "nikakve podatke i rezultate koji su to potvrdili". Lozančić je u ponedjeljak podnio ostavku na tu dužnost.
Nacionalna sigurnost
"Ostavka jest dobrodošla, međutim ja pratim njegov rad puno dulje nego što to prati gospodin Orešković. Gospodin Lozančić dobro zna da o nekim razlozima ne mogu govoriti jer je riječ o nacionalnoj sigurnosti, o stabilnosti države i to je on i koristio. Ali ono što mogu reći jest da je gospodin Lozančić bio privatni, odnosno osobni obavještajac gospodina Milanovića, i tu ću stati”, izjavila je predsjednica za HRT.
U središnjem Dnevniku HRT-a Grabar-Kitarović je kazala i da je Lozančić bio častan i odgovoran, već bi ranije odstupio, jer više nije uživao njezino povjerenje.
'Vjerujem da oni koji su mi zviždali nisu bili hrvatski novinari'
Komentirala je i slobodu medija i slobodu govora, rekavši da to podrazumijeva kako svi mi možemo govoriti ono što želimo. Osvrnula se tako na kritike upućene ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću, kojemu mnogi zamjeraju da od dolaska na vlast guši neprofitne medije. Komentirala je i zbivanja na HND-ovu skupu posvećenom slobodi medija.
"Sloboda medija i govora podrazumijeva da svi možemo govoriti i da slušamo jedni druge. Meni je to jučer bilo, neću reći neočekivano, govorili su mi da ću upasti u osinje gnijezdo, ali išla sam. Naša osobna taština nije bitna u svemu tome, bitno je postaviti se kao državnik i dužnosnik, do smrti ću braniti pravo ljudi da mi zvižde. Ovo je bio prvi put, vjerojatno ne i zadnji. Sloboda medija je na mnogo višoj razini nego što se to nastoji prikazati. Poanta jučerašnjeg skupa nije bila samo govoriti o slobodi medija, nego i o odgovornosti.
Sloboda podrazumijeva odgovornost. Odgovornost je cijena slobode, žao mi je što nisam uspjela završiti svoj govor jer su me onemogućili. Za odgovorno novinarstvo, koje provjerava činjenice, o tome su govorili i Amerikanci. Svatko ima pravo na mišljenje i poštujemo ga, ali nitko nema pravo na svoje činjenice - činjenice su činjenice. Skup jučer je minirala skupina aktivista, duboko vjerujem da nisu zviždali hrvatski novinari. Ne volim skupove gdje sam okrenuta leđima, volim ljude gledati. Šačica aktivista je iskoristila dobronamjernost veleposlanika, bili su izmanipulirani.
Hrvatska je članica EU-a i NATO-a, nismo ni pod kojim monitoringom, neću dopustiti da nam se u unutarnje stvari miješaju drugi. Naravno, u suradnji s partnerima. Ali moja vrata su uvijek otvorena svima koji žele raspravljati o slobodama medija".
Čije interese zastupaju hrvatski veleposlanici?
"Ponekad se pitam zastupaju li hrvatski veleposlanici u nekim državama hrvatske interese, ili interese zemlje u koju su došli", istaknula je komentirajući diplomatske napore ministra vanjskih poslova Mire Kovača. Naime, navodi kako se namjerno u svijetu plasira slika kako u Hrvatskoj jačaju nacizam, fašizam i netolerancija. "Veleposlanici u Hrvatskoj rade s najboljom namjerom. Trebali bi osnažiti dijalog s MVEP-om i drugim državnim tijelima.
Držim da su pri tome izolirani članci iz RH o navodnoj fašizaciji dijelom krivi za to, dijelom je kriva i naša diplomacija. Sad, evo, i pozivam i prozivam i ministra Kovača da nakon 100 dana Vlade konačno učini nešto u toj našoj diplomaciji. U Hrvatskoj ima izoliranih incidenata. Beskrajno me razočaralo što nije otkriven počinitelj svastike na stadionu. Godina dana je prošla, sve kamere su na onom stadionu".
"Oni koji koriste ideologiju da bi podijelili društvo trebaju dobro razmisliti o tome što rade", dodala je i naglasila kako podjele generiraju oni koji nemaju vlastite vizije i program. "Ne smijemo dopustiti da nas obeshrabri pojedini zviždač koji se ne usuđuje mene ili nekoga drugoga pogledati u lice, nego mi to radi iza leđa".
'Vlada nije imala 100 dana mira'
Upitana što misli o Vladi kazala je kako Vlada nije imala 100 dana mira. No, naglasila je kako trebaju početi s konstruktivnim radom te navela niz područja u kojima bi, prema njezinu mišljenju, trebalo što prije pokrenuti programe razvoja.
"Nadam se da će se nesuglasice u Vladi pretočiti u rad i provedbu reformi. Jasno je da se mora žestoko krenuti s provedbom reformi, inače će rasti nezadovoljstvo građana. Očekujem prije svega poticanje gospodarstva, ulaganja, sprječavanje odlaska mladih. To podrazumijeva i rezove, ali prestanimo govoriti da su to bolni rezovi, to su rezovi koji trebaju spriječiti bol. Teret tih rezova prvo treba nositi država i administracija."