Predsjednik Europskoga vijeća Herman van Rompuy obratio se u petak pred novinarima u Bruxellesu premijerki Jadranki Kosor, u nazočnosti predsjednika Europske komisije Josea Manuela Duraa Barrosa i mađarskoga premijera Viktora Orbana. Prethodno su šefovi država ili vlada EU 27, okupljeni na sastanku Europskoga vijeća u Bruxellesu, pozvali Vijeće EU da do kraja ovoga mjeseca zaključi pristupne pregovore s Hrvatskom i u preostalim četirima poglavljima.
''EV pohvaljuje Hrvatsku za njezine žestoke napore koji su omogućili da pristupni pregovori dosegnu konačnu mijenu. Provjera preostalih pregovaračkih poglavlja u Vijeću, koja je u tijeku, provodi se uz puno poštivanje stroge uvjetovanosti i u skladu s pregovaračkim okvirom. U svjetlu učinjena napretka i pozitivne ocjene Europske komisije, EV je pozvao Vijeće da donese sve nužne odluke za zaključenje pristupnih pregovora s Hrvatskom do kraja lipnja 2011. na temelju nacrta zajedničkih stajališta koji je nedavno predstavio EK (u njemu se kao datum ulaska Hrvatske u EU navodi 1. srpnja 2013., op. a.), s namjerom potpisivanja pristupnoga ugovora prije kraja ove godine'', piše u zaključku Vijeća.
''Stojimo na rubu povijesnoga trenutka za Hrvatsku i za zapadni Balkan u cjelini, a također i za EU. Danas su šefovi država ili vlada prepoznali kakvoću rada i napredak Hrvatske tijekom niza godina'', rekao je Barroso. Dodao je da ''pristupanje Hrvatske treba biti primjer ostalim zemljama zapadnoga Balkana, jer ako zemlja ispuni stroge uvjete, i EU će poštovati svoje obveze prema Solunskoj agendi. To je također znatan doprinos miru, pomirenju i postojanosti na zapadnome Balkanu''.
Posljednja međuvladina pristupna konferencija, na kojoj će se zaključiti preostala četiri poglavlja, neslužbeno je najavljena za posljednji dan mađarskoga predsjedanja - četvrtak 30. lipnja u 17 sati. Potom će poljskome Predsjedništvu EU trebati najmanje četiri mjeseca da pripremi i prevede pristupni ugovor s Hrvatskom na sva 24 službena jezika EU – 23 sadašnja i budući hrvatski.
U međuvremenu će Europski parlament nacrt pristupnoga ugovora u rujnu raspraviti na mjerodavnim odborima, a u rujnu ga odobriti na plenarnoj sjednici – očekuje se ogromnom većinom glasova jer će 'za' glasovati zastupnici svih velikih stranaka, uz protivljenje pojedinih zastupnika krajnje ljevice i krajnje desnice, te uz moguću suzdržanost pokojega zastupnika Zelenih.
Vezani članak:
arti-201106240160006