Medaković ističe kako je Zavod prije dvije godine krenuo u sustavno rješavanje problema skladištenja radioaktivnog materijala koji je, kaže, zanemarivan punih 50 godina. Napravljena je potrebna legislativa i osposobljena inspekcijska služba, a prvi korak je bio nadzor skladišta na IRB-u krajem 2013.
Skladište u lošem stanju
"Rezultati inspekcije bili su poražavajući, zbog čega smo i krenuli u sanaciju skladišta. Ona je provedena krajem srpnja i početkom kolovoza, a potvrdile su se sumnje da je skladište u lošem stanju te da se u njemu nalazi i nuklearni materijal koji nije prijavljen", rekao je Medaković.
Naglasio je kako konačno izvješće provedenog nadzora još nije gotovo, zbog čega nije mogao govoriti o detaljima nalaza, te da će Zavod, kad to izviješće dobije, na IRB ponovno poslati inspekciju, utvrditi novo stanje nakon sanacije i izreći potrebne mjere.
Materijal pod nadzorom
Iako je suglasan da pronađenom nuklearnom materijalu nije mjesto u centru grada, Medaković ističe kako nema prostora za paniku.
Kaže kako je nađeni materijal pod regulatornim nadzorom i spreman za transport u centar za zbrinjavanje nuklearnog otpada, kad taj centar bude licenciran.
Evo kamo Slovenija želi skloniti otpad iz Nuklearne elektrane Krško
Pronađeno 400 kilograma uranija?
Večernji list u petak je izvijestio kako je u sanaciji zapuštenog skladišta na IRB-u nađeno gotovo 400 kilograma uranija koji nije zaveden u službene obvezne evidencije nuklearnog materijala i čuva se bez posebnih sigurnosnih mjera za zaštitu od zračenja i krađe.
Navode kako je riječ o tzv. "žutom kolaču", pročišćenom koncentratu uranijeve rude, koja sadrži uranijev oksid, koji se pak obogaćivanjem pretvara u nuklearno gorivo.
Razina radijacije u skladištu bila je veća od dopuštene, a kontaminacija je izlazila u okoliš.
IRB: Površne i polovične informacije
Na navode iz teksta objavljenog u večernjem listu, priopćenjem su reagirali iz Instituta Ruđer Bošković kazavši kako se radi o površnim i polovičnim informacijama.
"Institut Ruđer Bošković ima i mora imati skladište radioaktivnog otpada na kojem će privremeno skladištiti otpad koji nastaje iz znanstvenih istraživanja, jednako kao što ga imaju i moraju imati bolnice. Potpuno je neistinita tvrdnja da je otpad bez nadzora i nezaštićen", stoji u priopćenju uz dodatak da IRB zbrinjava otpad u skladu sa strogim preporukama i regulativama Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) te da o svakom preuzimanju radioaktivnih izvora pismeno obavještava Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost (DZRNS).
Nije bilo kontaminacije okoliša!
Neistinita je, kažu, tvrdnja da je došlo do kontaminacije okoliša.
"Privremeno skladište IRB-a ograđeno je ogradom i sva mjerenja radioaktivnosti izvan ograde oko skladišta nikad nisu bila veća od prirodnih razina zračenja. A razine u privremenom skladištu povišene su isto kao što su povišene razine zračenja u bilo kojoj prostoriji s rendgenom tokom njegovog korištenja", navodi se u priopćenju.
Radi se isključivo o nisko i srednjeradioaktivnom otpadu odnosno u značajnom broju slučajeva o kratkoživućem radioaktivnom otpadu koji se može skladištiti dok mu aktivnost ne opadne toliko nisko da se može kontrolirano ispuštati u okoliš ili odlagati kao običan otpad.
Radi se o prirodnom uranu
"U slučaju otpada koji se navodi u tekstu Večernjeg lista riječ je o uranu 238, odnosno prirodnom uranu, što znači da je opasan kao i bilo koji teški metal", priopćili su iz IRB-a.
Također napominju kako je netočna tvrdnja da je uran stigao iz Kutine.
"Riječ je materijalu koji je nastao kao nusproizvod znanstvenih istraživanja u razdoblju od 1964. – 1971. godine i koji se od tada privremeno čuva u skladištu IRB-a i koji čeka premještaj u Centralno državno skladište za koje je Republika Hrvatska bila dužna prema EU regulativi pronaći rješenje."
Hina / Danas.hr