POTPISAN SPORAZUM HRT-a I PRODUCENATA: /

Definirana je cijena otkupa emisija

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska radiotelevizija (HRT) i Hrvatsko društvo nezavisnih producenata (HDNP) potpisali su u ponedjeljak Koregulacijski sporazum o postupku i pravilima nabave djela neovisnih proizvođača.

6.11.2017.
14:55
Igor Kralj/PIXSELL
VOYO logo

U ime HRT-a sporazum je potpisao glavni ravnatelj Kazimir Bačić, a ispred HDNP-a predsjednik Dario Vince.

''HRT izražava zadovoljstvo što je nakon osam mjeseci razgovora došlo do usuglašavanja sporazuma sa neovisnim producentima, riječ je o značajnom napretku u odnosima između javnog medijskog servisa i neovisne produkcije. Ključni je cilj da u budućnosti nastaju bolja audiovizualna djela, na zadovoljstvo naših gledatelja'', rekao je Bačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vince je izrazio zadovoljstvo potpisivanjem sporazuma, dodavši kako je bilo potrebno neko vrijeme za potpisivanje sveobuhvatnog sporazuma kojim se precizno definiraju pravila nabave koja su prihvatljiva za obje strane i usklađena s europskim standardima.

''Svaka strana možda ima i nekih prigovora, nitko nije postigao maksimalističke ciljeve, ali konceptualno smo došli do jednog sporazuma koji odgovara europskim standarima, pokriva sva relevantna područja i usklađen je s hrvatskim zakonima'', rekao je Vince.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpisanim sporazumom se između ostaloga, kako saznaje Hina, temeljito uređuju pravila nabave djela od neovisnih proizvođača, urednička kontrola HRT-a, formiranje cijena i objava indikativnog cjenika kao referenca za planiranje nabave te zaključno otkup gotovih djela.

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Javni pozivi najmanje jednom godišnje

Prema sporazumu, HRT će organizirati javne pozive za nabavu djela od neovisnih proizvođača najmanje jednom godišnje u fiksnom terminu, početkom svake godine, prezentirajući jasno i precizno svoje programske potrebe i rokove za finalizaciju proizvoda, dok će po potrebi tijekom godine aktivirati dodatne javne pozive za one programske potrebe koje nisu zadovoljene odazivom na prvi poziv. Prema stanju na tržištu, navodi se u sporazumu, HRT može upućivati i direktne pozive za određene projekte za koje ustanovi interes - primjerice za otkup gotovih projekata, nastavke postojećih projekata ili projekte od posebnog interesa.

Što se tiče kontrole, potpisanim sporazumom HRT zadržava konačnu uredničku kontrolu nad svim programima koje nabavlja za proizvodnju i prikazivanje od neovisnih proizvođača, uključujući internetske i interaktivne platforme. Svoje posebne uredničke zahtjeve u odnosu na ponuđeni program, prema sporazumu, HRT će istaknuti prije ''ugovaranja projekta te će osigurati odgovorne osobe koje će ispunjavanje ugovorenog nadzirati do konačnog prihvaćanja projekta".

U formiranju cijene projekta HRT i neovisni proizvođači će tijekom pregovaračkog postupka pregovarati o iznosima troška proizvodnje, dok će postoci za produkcijsku naknadu i licencijsku naknadu biti izuzeti iz pregovora o trošku proizvodnje i uvršteni naknadno na usuglašeni iznos troška proizvodnje. Pritom će se voditi računa o službenim i ugovorenim cjenicima, stanju na tržištu i drugim okolnostima koje su relevantne za formiranje cijene. Sporazumom je predviđeno da će do kraja 2017. HRT i HDNP dogovoriti zajedničku politiku prema osiguranju snimanja zajedničkih projekata te definirati princip tretmana troškova osiguranja u pregovorima o trošku proizvodnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HRT je primio na znanje i prihvatio predloženi model tablice indikativnih cijena koji je ponudio HDNP kao referencu za planiranje nabave te okvirni alat za vođenje pregovora. Obje strane potpisanim sporazumom suglasne su da se model analizira nakon godinu dana primjene i ustanovi jesu li potrebne korekcije.

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Novost i u otkupu gotovih djela

Novost u potpisanom sporazumu su i u otkupu gotovih djela. Kako se navodi, HRT će najmanje jednom godišnje, a prema potrebi i češće, organizirati javni poziv za otkup gotovih djela domaćih proizvođača. Pri određivanju cijena otkupa HRT će se rukovoditi prije postignutim sporazumom s predstavnicima HRUP-a i DHFR-a, odnosno ugovorenim cijenama i uvjetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konkretno, kao cijena otkupa za dokumentarni film navedena je okvirno 600 kuna po minuti, a u slučaju nagrađivanih filmova ili "filmova od posebnog interesa" mogu se dogovoriti i veći iznosi. Uobičajeno trajanje licencije za dokumentarne filmove je tri godine i pet emitiranja ako se ne dogovori drugačije.

Cijena otkupa cjelovečernjeg filma je, kako se navodi, okvirno 200.000 kuna, a trajanje licencije pet do sedam godina s neograničenim brojem ponavljanja. Cijena otkupa za kratkometražni igrani film je okvirno 1.500 kuna po minuti, animiranog filma 2.500 kuna po minuti, a u slučaju nagrađivanih filmova ili filmova od posebnog interesa, a što će HRT će definirati i opisati, mogu se dogovoriti i veći iznosi. Uobičajeno trajanje licence je tri godine i pet emitiranja ako se ne dogovori drugačije. Cijena otkupa za manjinske hrvatske koprodukcije koje imaju status hrvatskog filma je okvirno 100.000 kuna, a u slučaju nagrađivanih filmova ili filmova od posebnog mogu se dogovoriti i veći iznosi, a uobičajeno trajanje licence je pet do sedam godina s neograničenim brojem ponavljanja ako se ne dogovori drugačije.

U sporazumu se navodi i kako će HRT izraditi nove standardne ugovore usklađene s ovim sporazumom i novim općim uvjetima i učiniti ih javno dostupnima na HRT-ovim internetskim podstranicama za neovisne proizvođače. U završnim odredbama navodi se i kako se sve strane obvezuju na primjenu ovdje navedenih točki sporazuma te da HRT preuzima obvezu da će u roku od 45 dana od potpisa "uskladiti interne akte s duhom ovog sporazuma".

HRT je, prema postojećim zakonskim odredbama, obavezan usmjeravati 15 posto od programskih troškova na vanjsku produkciju, odnosno na nabavu djela od neovisnih proizvođača što godišnje iznosi više desetaka milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo